Akcja "Wisła" - zbrodnicze przesiedlenie
Po drugiej wojnie światowej granice Polski zostały przesunięte na zachód. Dawne ziemie Rzeczpospolitej znajdujące się na terenie obecnej Ukrainy zostały wcielone do Związku Sowieckiego.
Fragment okładki książki "Przesiedlenie ludności ukraińskiej z Polski do USRR w latach 1944-1947" Jana Pisulińskiego
Foto: mat. promocyjne
W wyniku tych zmian pojawił się dla nowej władzy w Warszawie problem osób narodowości ukraińskiej na wschodnich ziemiach PRL. - W wyniku umowy podpisanej między rządem Ukraińskiej SRR w Kijowie a PKWN z 9 września 1944 roku planowano pozbycie się ludności polskiej z Ukrainy, w której działało polskie podziemie niepodległościowe, i przywiezienie z terenów państwa polskiego Ukraińców, których miano osiedlić w gospodarstwach spustoszonych przez wojnę lub opuszczonych przez ludność polską - mówi prof. Jan Pisuliński, autor książki "Przesiedlenie ludności ukraińskiej z Polski do USRR w latach 1944-1947".
Akcja "Wisła" została potępiona przez prezydentów Polski i Ukrainy - Lecha Kaczyńskiego i Wiktora Juszczenko - w 2007 roku. Faktycznie historycy są zgodni, że efekt zamierzony w tej operacji można było osiągnąć zupełnie innymi metodami, bez uciekania się do przemocy i przymusu bezpośredniego.
Ponadto w audycji:
- Piotr Maroński poleca pracę zbiorową "Zabawki dziecięce na ziemiach polskich do końca XIX wieku";
- rekomendacja książki "Klincz. Debata polsko-żydowska" Gabriela Kayzera;
- felieton prof. Kopczyńskiego o Tour de France;
- w cyklu "Koryfeusze" o podróżniczce Ewie Dzieduszyckiej.
Zapraszamy do wysłuchania nagrania.
***
Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Data emisji: 23.07.2017
Godzina emisji: 12.06
ml/iwo