Reforma sądownictwa. Spór ekspertów w Trójce
2017-07-17, 18:07 | aktualizacja 2017-07-17, 20:07
- W moim przekonaniu władza sądownicza wyalienowała się od władzy ustawodawczej, czego przykładem jest to, że nie była w stanie wyeliminować patologii ze swojego środowiska - mówił na antenie radiowej Trójki prof. Piotr Wawrzyk. - Propozycje, które wnosi PiS, ewidentnie są naruszeniem fundamentalnej zasady trójpodziału władzy, który znakomicie znamy przynajmniej od czasów Monteskiusza - stwierdził dr Tomasz Słupik.
Posłuchaj
Do porządku jutrzejszych obrad Sejmu trafi projekt ustawy o Sądzie Najwyższym autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości. W weekend pod Sejmem i Sądem Najwyższym odbyły się demonstracje przeciwników tej ustawy. Miałaby ona skrócić kadencję obecnie urzędujących sędziów SN oraz przekazać kompetencje dot. wyboru sędziów ministrowi sprawiedliwości. Wcześniej Sejm uchwalił ustawy o KRS oraz ustroju sądów powszechnych.
Dr Tomasz Słupik stwierdził, że Polska odchodzi od trójpodziału władzy. - Myślę, że nie tyle jest to czas przełomu, ale ciąg dalszy procesu, z którym mamy do czynienia od początku konfliktu o Trybunał Konstytucyjny. Propozycje, które wnosi PiS, ewidentnie są naruszeniem fundamentalnej zasady trójpodziału władzy, którą znakomicie znamy przynajmniej od czasów Monteskiusza. To nie jest tylko i wyłącznie życzenie filozofa, ale reguła, która wiąże się z tym, że jeśli kompetencje jakakolwiek władzy z tych wszystkich trzech będą rozbudowane kosztem innych, to ci, którzy tę władzę sprawują, będą mieć tendencje, aby jej nadużywać - mówił.
Prof. Piotr Wawrzyk z kolei akcentował rolę władzy ustawodawczej. - Ustawodawca ma prawo, zgodnie z konstytucją, do regulowania szczegółów dotyczących np. Sądu Najwyższego, sądów powszechnych czy Trybunału Konstytucyjnego. Trudno, aby był pozbawiony tej funkcji. Władza ustawodawcza jest od tego, aby tworzyć reguły funkcjonowania innych instytucji państwowych - powiedział gość Trójki. Dodał, że każda władza - ustawodawcza, wykonawcza i sądownicza - powinna działać "w ramach przepisów dla siebie stworzonych i w interesie suwerena, jakim jest społeczeństwo". - W moim przekonaniu władza sądownicza wyalienowała się od władzy ustawodawczej, czego przykładem jest to, że nie była w stanie wyeliminować patologii ze swojego środowiska - ocenił.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
***
Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: prof. Piotr Wawrzyk (Uniwersytet Warszawski), dr Tomasz Słupik (Uniwersytet Śląski)
Data emisji: 14.07.2017
Godzina emisji: 17.44
dcz/mk