Spór o Puszczę Białowieską. Wycinka to ochrona czy zagrożenie?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Spór o Puszczę Białowieską. Wycinka to ochrona czy zagrożenie?
Aktywiści Greenpeace blokujący wycinkęFoto: flickr/Greenpeace Polska/Rafał Wojczal/CC BY-ND 2.0

Człowiek może ingerować w puszczę, ale wycinki prowadzone w tej chwili zagrażają przetrwaniu siedlisk i gatunków, które mamy w puszczy najcenniejsze - powiedziała w "Pulsie Trójki" Magdalena Gołębiewska z Greenpeace.  

Posłuchaj

Spór o wycinkę Puszczy Białowieskiej. Kto ma rację - ekolodzy czy leśnicy? (Puls Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Narasta konflikt wokół wycinki w Puszczy Białowieskiej, którą ministerstwo środowiska tłumaczy walką z kornikiem drukarzem. Opozycja w Sejmie złożyła projekt uchwały ws. obrony Puszczy Białowieskiej, a w samej puszczy protestują aktywiści z Greenpeace i Fundacji Dzika Polska, organizowane są blokady ciężkiego sprzętu do wycinki drzew w różnych częściach puszczy. Ministerstwo środowiska podkreśla tymczasem, że działa zgodnie z prawem - polskim i europejskim - które zobowiązuje nasz kraj do ochrony gatunków i siedlisk cennych dla UE.

Magdalena Gołębiewska na antenie Trójki alarmowała, że Lasy Państwowe prowadzą wycinkę w lasach ponad 100-letnich. Twierdziła, że zasiedlone przez kornika umierające drzewa powinny zostać na miejscu. - Martwe drewno stanowi o tym, co w puszczy jest najbardziej niezwykłe. Ono jest domem dla tysięcy najrzadszych gatunków które puszcza chroni - argumentowała. Przypomniała, że cała puszcza jest obiektem UNESCO, dodatkowo chronionym przez UE w ramach Natury 2000.

Ograniczanie gradacji kornika stosuje się w całej Europie, nawet w obszarach chronionych - odpowiedział Jan Tabor z Lasów Państwowych. Zaznaczył też, że spod ingerencji leśników wyłączone jest 45 proc. puszczy. - Nie robimy tego z pobudek ekonomicznych. Jako leśnicy jesteśmy zobowiązani zachować ciągłość środowiska leśnego i jego pełne bogactwo przyrodnicze - wyjaśnił. Wskazał, że w w parku narodowym praktycznie nie ma już sosny, osiki, świerka, które w toku kolejnych gradacji ustąpiły i pewne gatunki mają problem ze znalezieniem tam dogodnych warunków do zasiedlenia. 

Jaki obszar puszczy objęty jest wycinką? Na jakie cztery strefy została ona podzielona przez UNESCO? Po co ministerstwo środowiska prowadzi w puszczy inwentaryzację? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy i argumentów obu stron sporu.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz 
Goście: Magdalena Gołębiewska (Greenpeace), Jan Tabor (Lasy Państwowe)
Data emisji: 23.06.2017
Godzina emisji: 17.45

fc

Polecane