Burza z piorunami wokół zmian na rynku wydawniczym
- Ustawa o jednolitej cenie książki może mieć pozytywne skutki, spróbujmy tylko usiąść spokojnie i doprecyzować to, co tego wymaga, bo diabeł tkwi w szczegółach - mówi dr Łukasz Michalski, dyrektor Państwowego Instytutu Wydawniczego.
zdjęcie ilustracyjne
Foto: http://pixabay.com/
Pomysł ustawy o jednolitej cenie książki, która miałaby obowiązywać przez pierwszy rok od momentu wydania, budzi skrajne emocje i dzieli rynek. Mariusz Cieślik z Instytutu Książki przyznaje, że trudno przewidzieć, jakie mogą być konsekwencje wprowadzenia takiej idei w życie. Jedną z możliwości jest to, że zamiast umocnić i tak małe zainteresowanie czytelnictwem w naszym kraju, doprowadzimy do wzrostu cen książek i pogłębienia kryzysu na rynku wydawniczym.
Zdaniem dra Łukasza Michalskiego dyskusja wokół tego tematu jest dobra i potrzebna. - Chciałbym, by rozmowa na ten temat była toczona merytorycznie i spokojnie, a nie przez zdobywanie pola krzykiem i rzucaniem się sobie do gardeł. Patrząc z punktu widzenia wydawnictwa ta ustawa jest korzystna, a może też doprowadzić do odrodzenia małych księgarń - broni swoich racji dyrektor Państwowego Instytutu Wydawniczego.
Z taką opinią nie zgadza się drugi z gości Trójki, który podkreśla, że jest to chybiony pomysł. - Jest wiele przekłamań wokół tego tematu i jako reprezentant niewielkich i średnich wydawnictw powiem, że nie widzimy korzyści, jakie ta zmiana miałaby nam przynieść - mówi Grzegorz Zalewski z Wydawnictwa Linia.
Audycja powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, wydawcą serwisu Ninateka.pl.
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Grzegorz Górny
Goście: dr Łukasz Michalski (historyk, dyrektor Państwowego Instytutu Wydawniczego), Grzegorz Zalewski (Wydawnictwo Linia)
Data emisji: 12.04.2017
Godzina emisji: 21.09
sm/fbi