Gwiazdy przedwojennego kina. Skazane na zapomnienie?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Gwiazdy przedwojennego kina. Skazane na zapomnienie?
Lena Żelichowska, 1934 rokFoto: wikipedia.com

- Do roku 1939 znamy te aktorki, wiemy jak wyglądały, ale nie wiemy, jakie były ich dalsze losy, jakie były jako matki i żony, a to udało mi się znaleźć i zbudować ich prawdziwy świat - mówi Grzegorz Rogowski, autor książki "Skazane na zapomnienie. Polskie aktorki filmowe na emigracji".

Posłuchaj

Gwiazdy przedwojennego kina. Skazane na zapomnienie? (ABC popkultury/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

skazane-na-zapomnienie.jpg

Choć świetnie się zapowiadały i powstało z ich udziałem kilka lub kilkanaście filmów, po drugiej wojnie światowej nie powróciły na wielki ekran. O gwiazdach polskiego kina, które rozbłysły w latach 30., a potem zostały skazane na zapomnienie, opowiada nam Grzegorz Rogowski.

- Gwiazdorstwo w początkach kina było zupełnie inne niż dzisiaj. Moje bohaterki były bardzo prywatne, poza Norą Ney, która umiała kreować swój wizerunek bardzo hollywoodzko, sprzedawała różne niedyskrecje i skandale, ale wszystko to było smaczne i stosownie dozowane prasie - opowiada autor książki "Skazane na zapomnienie. Polskie aktorki filmowe na emigracji".

W owym czasie dostęp do aktorek był większy i można było je dość łatwo spotkać. O wynikających z tego przygodach mówiliśmy w audycji.

Jedną z ulubionych bohaterek samego autora jest Lena Żelichowska. - Miała niezwykły talent, jej kariera filmowa nabrała niezwykłego tempa, ale zmarła bardzo młodo, bo miała zaledwie 47 lat. Po drodze miała kilka trudnych przeżyć, jak chociażby samobójstwo męża czy choroba syna - mówi Grzegorz Rogowski.

Która z aktorek dobrze się zapowiadała, ale nie mała szans na rozwinięcie skrzydeł? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

W rozmowie wspominamy również Tamarę Wiszniewską, której gwiazda świeciła niezwykle mocno.

W tym roku swój jubileusz obchodzi film "Absolwent". O kontrowersjach związanych z tą produkcją, niepoprawności w warstwie ideowej i zepsuciu rozmawiamy z dziennikarzem Jackiem Szczerbą.

O gwiezdnych i kosmicznych filmach oraz ich związku z tym, co widzimy na niebie, mówi z kolei Jacek Mikulski z Planetarium Niebo Kopernika. Ile wspólnego z prawdą mają kinowe wyprawy w kosmos? Zapraszamy do słuchania.

Jak co tydzień, naszym przewodnikiem po wydarzeniach teatralnych jest Jan Niebudek, który w tym wydaniu ma wyjątkowo dużo dobrych wiadomości...

***

Tytuł audycji: ABC popkultury - zestaw powiększony
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Goście: Jacek Mikulski (Planetarium Niebo Kopernika), Jacek Szczerba (dziennikarz "Gazety Wyborczej"), Grzegorz Rogowski (Filmoteka Narodowa, autor książki "Skazane na zapomnienie. Polskie aktorki filmowe na emigracji")
Autorzy materiałów:
Wioletta Myszkowska, Jan Niebudek
Data emisji: 7.04.2017
Godzina emisji: 15.08

sm/mk

Polecane