"Kraina Lovecrafta", czyli koszmary Samotnika z Providence na małym ekranie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Kraina Lovecrafta", czyli koszmary Samotnika z Providence na małym ekranie
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/svekloid

Wychodząc od premiery serialu "Kraina Lovecrafta", rozmawiamy trochę o Lovecrafcie, a więcej o ekranowych potworach wszelkiej maści i co one mówią o czasach, w których powstawały.

"Kraina Lovecrafta" to serial osadzony w USA lat 50. Młody afroamerykanin Atticus Black, grany przez Jonathana Majorsa, wyrusza w długą i niebezpieczną podróż w poszukiwaniu swojego zaginionego ojca. 

Youtube/HBO Polska

– Świat stworzony przez H.P. Lovecrafta jest ogromny. Przez długi czas był niedoceniany. Długo wydawało się, że nie wyróżniał się niczym na tle mu współczesnych pisarzy, ale obecnie wymienia się go jednym tchem z Edgarem Allanem Poe i Stephenem Kingiem. Bez wątpienia, stworzył on własną mitologię, opierając się na obserwacjach mitologii, sztuki. Uznał on sam siebie za odkrywcę przedwiecznych bóstw, które nie są piękne, jak w mitach greckich, ale przerażające. Wcześniej nikt nie sięgał jednocześnie po dwa elementy: horror gotycki i coś, co można wręcz nazwać prapoczątkiem estetyki gore – mówi dr hab. Jacek Rokosz z Łódzkiej Filmówki.


Posłuchaj

51:04
Gdy ludzie stają się potworami, czyli w "Krainie Lovecrafta" (ABC popkultury/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Rozmawiamy też o technicznych tajnikach koloryzacji i uwspółcześniania filmów archiwalnych. Opowiada o tym przedstawiciel ekipy koloryzującej archiwalia w filmie "Wojna światów" Przemysław Herbut.

***

Tytuł audycji: ABC popkultury – zestaw powiększony
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Goście: dr hab. Jacek Rokosz (doktor sztuki filmowej, absolwent łódzkiej filmówki, reżyser filmów animowanych, wykładowca akademicki), Przemysław Herburt (kierownik projektu i dyrektor Ośrodka Dokumentacji i Zbiorów Programowych TVP S.A.) 
Data emisji: 16.08.2020 
Godzina emisji: 13.06

ml/mk

Polecane