60 lat Unii Europejskiej. Co dalej ze Wspólnotą?
Uroczyste podpisanie rocznicowej Deklaracji Rzymskiej ma nastąpić w sobotę w stolicy Włoch. Premier Beata Szydło zapowiedziała, że złoży podpis pod dokumentem, bo polskie postulaty zostały spełnione.
Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej nasz produkt krajowy brutto urósł o ponad 60 procent.
Foto: Glow Images/East News
AnrOficjalne uroczystości z okazji 60-lecia Traktatów Rzymskich odbywają się w trudnym dla Unii Europejskiej czasie. W najbliższych miesiącach rozpoczną się negocjacje dotyczące Brexitu. Unię czeka też dyskusja na temat modelu przyszłej integracji - jej pogłębienia, pozostawienia na obecnym etapie bądź podjęcia działań na rzecz "Europy państw narodowych".
Wiceminister MSZ Konrad Szymański stwierdził w czwartek w Sejmie, że Polsce grozi "Dekoracyjne członkostwo w UE". Zdaniem Artura Wróblewskiego z Uczelni Łazarskiego, Polska miała i ma instrumenty, które mogą uczynić z nas bardzo aktywnego członka UE dlatego nie musimy być zepchnięci do rogu i przyglądać się toczącym się procesom.
- Mamy możliwość nie tylko integrowania się, ale też bycia prymusem, poprzez wzmocnienie współpracy - mówi gość "Pulsu Trójki". Wróblewski podkreśla, że są do tego odpowiednie instrumenty i tylko od nas zależy czy je wykorzystamy, czy też "będziemy częścią dekoracji przedstawienia".
Prof. Piotr Wawrzyk z UW zwraca uwagę, że Deklaracja, która zostanie przyjęta w sobotę ma charakter ogólny, ale będzie musiała być ubrana w konkrety, a te ustalą przedstawiciele dyplomatyczni poszczególnych krajów UE, co będzie trwało przez najbliższe miesiące. - To oni będą dookreślali na czym polega możliwość tworzenia zasad ściślejszej współpracy - mówi Wawrzyk. Profesor zauważa, że naszą rolą powinno być wprowadzenie mechanizmu ściślejszej współpracy wszystkich krajów np. w polityce obronnej.
***
Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Marcin Pośpiech
Goście: Artur Wróblewski (Uczelnia Łazarskiego), prof. Piotr Wawrzyk (UW)
Data emisji: 24.03.2016
Godzina emisji: 17.45
zi/mp