Jak Marcin Luter przekonał Polaków do swoich racji
2017-03-24, 00:03 | aktualizacja 2017-03-24, 16:03
- W XVI wieku kwestia odnowy Kościoła była czymś niezmiernie ważnym i potrzebnym, bo gdyby jej nie było, to ruch luterański by przygasł - mówi ks. prof. Józef Pater, historyk Kościoła.
Posłuchaj
Najwięcej luteranów jest w Polsce na ternie Śląska Cieszyńskiego, gdzie mieszka kilkadziesiąt tysięcy wyznawców tej religii. Jednymi z najbardziej znanych ewangelików są były premier Jerzy Buzek i skoczek narciarski Adam Małysz. - Śląsk, który graniczył z Saksonią, bardzo szybko przyjął naukę Marcina Lutra. Nawet kiedy kościoły zostały przejęte przez luteranów, nie zmieniano wystroju, nie było niszczenia obrazów i rzeźb, a jeśli zachowały się średniowieczne tryptyki, to właśnie w kościołach ewangelickich - mówi Waldemar Pytel, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.
Sam Marcin Luter na Śląsku nigdy nie był, ale gratulował wyboru biskupa Jana Turzona. - Doceniano, że to humanista, człowiek, z którym można rozmawiać na różne tematy, nie tylko sporne. Jan Turzon luteraninem nie był i widział duże niedociągnięcia dotyczące Kościoła rzymsko-katolickiego - opowiada historyk Kościoła.
O losach polskich luteranów i ich wkładzie w polską kulturę rozmawiamy w audycji. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Goście: Waldemar Pytel (biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego), ks. prof. Józef Pater (historyk Kościoła)
Data emisji: 23.03.2017
Godzina emisji: 21.09
sm/mk