Odliczamy: tuzin!
2009-06-20, 13:06 | aktualizacja 2009-06-20, 13:06
jeszcze tylko tuzin!
Gościem audycji jest Marta Białek, z którą rozmawiamy o projekcie Zoom na Domy Kultury http://www.zoomnadomykultury.pl/
a także Halina Gąsiorowska, która zaprosi na tegoroczne Mironalia.
Odliczamy, jak co roku... Zostało D W A N A Ś C I E dni!
Jeszcze niedawno wydawało się, że to ho ho! dopiero za... Aż nagle zrobiło nam się jedynie dwanaście dni do Openera!
W tym tygodniu OSTATNI W RDK!! karnet na festiwal! I kolejna opowieść Mikołaja Ziółkowskiego z cyklu OPENER NAJ!
Być może zdradzimy, co my tam zrobimy... I nieustająco przypominamy o KALOSZACH!
W sercu Warszawy stanie kibuc!
Ukonstytuował się Ruch Odrodzenia Żydowskiego w Polsce. Wszystko za sprawą izraelskiej artyski Yael Bartany. To ona w 2007 roku pokazała film "Mary Koszmary". Teraz idzie dalej - odpowiada na postulaty zawarte w tamtym dziele.
Co by się stało, gdyby do Polski powrócili jedni z jej dawnych mieszkańców, Żydzi, i nagle postanowili stworzyć kibuce.
Projekt "Mur i wieża" rusza 25 czerwca w miejscu budowy Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Na miejscu powstaną tytułowe: mur i wieża. Dlaczego? Wszystko wyjaśni Marcel Andino Velez. A za projekt odpowiadają wspólnie: Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Historii Żydów Polskich, Instytut Goethego i, oczywiście, Yael Bartana.
Szczegóły:
www.artmuseum.pl
Korzystając z teorii optyki odkrywa przed widzem mechanizmy percepcji.
Kto? Olafur Eliasson. Gdzie? W Poznaniu. Po co? Sprawdźcie sami!
Od początku swojej twórczości Olafur Eliasson koncentruje się na problemie percepcji, zwłaszcza percepcji koloru. Artystę szczególnie interesują zależności zachodzące pomiędzy światłem i kolorem. Jednym z fundamentów jego sztuki jest pragnienie uświadomienia widzowi jego własnej roli w doznawaniu otaczającej rzeczywistości, a przede wszystkim tego, że percepcja nie jest doświadczeniem obiektywnym.
Brzmi skomplikowanie lub ciekawie? Wszystko opowiedzą Agata Mazur i Grzegorz Bibro.
W gdańskiej Łaźni wystawa o... modzie męskiej.
Polskiej wersji "Vogue" jeszcze nie ma, ale nasi mężczyźni ubierają się coraz... ciekawiej. Dlatego wystawa jest opowieścią o tym, jak moda i strój tworzą zmienną tożsamość wizualną i seksualną współczesnych mężczyzn.
Zaproszeni twórcy podejmują temat męskości wyrażanej poprzez system mody, posługując się jego atrakcyjnym obrazowaniem i zmysłowością. W modzie męskiej odzwierciedlają się kwestie polityczne i ideowe naszej epoki, jej konflikty i rozkosze, które zostaną ubrane w ekscytujące stroje/fetysze skrojone przez artystki i artystów. Wśród nich znaleźli się między innymi: Grupa Bergamot (Raman Tratsiuk i Volha Maslovskaya), Anna Nawrot, Tomasz Kawszyn, Tomek Kitliński, Leszek Knaflewski, Oiko Petersen, Karol Radziszewski i Piotr Żyliński.
Na "Vogue" zaprosi Paweł Leszkowicz, kurator.
Wstrząsająca opowieść o wstrząsających wydarzeniach widzianych oczami młodego Rosjanina.
Osiemnastoletni Arkadij Babczenko chciał skończył prawo, cieszyć się życiem, mieszkać spokojnie w Moskwie. Nim jednak zdążył wcielić go w życie... został powołany do armii i wysłany do Czeczenii...
"Dziesięć kawałków o wojnie" to historia nieprawdopodobnego zezwierzęcenia, walki o przetrwanie poprzez zadawanie bólu i zabijanie innych. To także opowieść o tym, jak nisko upaść może człowiek, jak bardzo dać się upodlić, by... przetrwać.
O książce Babczenki, która ukazała się pod patronatem Trójki, opowie Jarosław Giziński.
Poza tym w tym wydaniu Radiowego Domu Kultury:
- Marek Lewandowski i Roman Joher opowiedzą o wystawie zdjęć i portretów ludzi przy pracy - uchwycone w obiektywie ostatnie miesiące działania gdyńskiej stoczni - brud, trud i duma,
- na Festiwal Tańca "Zawirowania" w Warszawie zaprosi jego dyrektor, Włodzimierz Kaczkowski
hasło tego wydania: tuzin!