Trójka|Zapraszamy do Trójki - popołudnie
Zaginiony rękopis Chopina trafił do warszawskiego muzeum
2017-03-01, 17:03 | aktualizacja 2017-03-01, 21:03
Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie zaprezentowało oryginalny rękopis kompozytora, który dziś - w dniu 207. urodzin artysty - został oficjalnie przekazany do zbioru. O cennym dokumencie, zawierającym zapis początkowych taktów Ballady g-moll op. 23, rozmawialiśmy dziś w Trójce. A po rozmowie na słuchaczy czekała niespodzianka.
Posłuchaj
Pod koniec listopada ubiegłego roku cenny dokument zakupił na aukcji w Londynie Narodowy Instytut Fryderyka Chopina dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Koncernu Naftowego Orlen.
Jak tłumaczy Artur Szklener, dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, moment zakupu rękopisu (pochodzącego prawdopodobnie z 1835 roku) był bardzo nerwowy. Niewiele brakowało, aby cena aukcyjna przekroczyła maksymalną kwotę, za jaką NIFC był w stanie kupić dzieło. Artur Szklener podkreśla, że wartość przedmiotów należących do Chopina można porównywać tylko do rękopisów takich twórców jak Mozart czy Beethoven.
- To jeden z najdroższych rękopisów na świecie, jest ich niezwykle mało, koszt takiego dokumentu to rząd wielkości kilkuset tysięcy złotych - mówi Artur Szklener.
Dokument zawiera zapis początkowych taktów Ballady g-moll op. 23. - To wielka radość móc stanąć przed taką, zdawałoby się, zwykłą kartką papieru. A na niej jest przecież tyle treści i przekazu dla nas - mówi Krzysztof Książek. - W tym utworze zawiera się wszystko to, co pianiści najbardziej cenią w Chopinie: melancholia, smutek, rozmarzenie, namiętność, ognistość i taniec - dodaje pianista.
Rękopis można oglądać w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie na ekspozycji stałej do 20 marca. Później odręcznie spisany utwór będzie poddany pracom konserwatorskim i badawczym. Jego cyfrowa kopia zostanie udostępniona na stronie muzeum.
Co dokładnie znajduje się na rękopisie? Czy Fryderyk Chopin archiwizował swoje dzieła? Jak wyglądała jego współpraca z wydawcami? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której Krzysztof Książek wykonał Balladę g-moll op. 23.
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - popołudnie
Prowadzi: Robert Kantereit
Goście: Artur Szklener (dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina), Krzysztof Książek (pianista)
Data emisji: 1.03.2017
Godzina emisji: 16.11
IAR/mk