"Jeśli instrumenty socjalne są bardziej atrakcyjne niż praca, to ludzie pracować nie będą"

- W Polsce taka skłonność, że ludzie nie chcą podejmować pracy, boją się jej, znana jest od dawna. Jeżeli instrumenty socjalne są bardziej atrakcyjne niż zachęty do pracy, to ludzie oczywiście pracować nie będą - mówiła na antenie radiowej Trójki prof. Katarzyna Duczkowska-Małysz z Politechniki Warszawskiej.

"Jeśli instrumenty socjalne są bardziej atrakcyjne niż praca, to ludzie pracować nie będą"

(zdjęcie ilustracyjne)

Foto: Panthermedia

Jak program "Rodzina 500+" ukształtuje rynek pracy? (Trójka/Puls Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Główny Urząd Statystyczny przedstawił wyniki badań, z których wynika, że coraz więcej osób nie pracuje z powodu "obowiązków rodzinnych związanych z prowadzeniem domu". W ciągu ostatnich sześciu miesięcy pracę rzuciło kilkadziesiąt tysięcy kobiet.  

Prowadzący zapytał, czy to efekt programu "Rodzina 500+" i czy psuje on rynek pracy. - Istnieje niebezpieczeństwo, że coraz więcej kobiet, które wykonują prace proste, nisko opłacane, będzie z nich rezygnować, dlatego, że 500 złotych dla rodzin o niskich dochodach to jest bardzo duża kwota - mówiła profesor Duczkowska-Małysz.

Druga rozmówczyni była zdania, że wciąż mamy zbyt mało informacji. - Wedle danych GUS nie jest to masowe zjawisko. Między pierwszym a drugim kwartałem mamy 85 tysięcy różnicy. Wiemy tylko, że nastąpił taki skok i że dotyczy kobiet, które deklarują, że powodem porzucenia pracy jest opieka nad domem - stwierdziła dr Bednarz-Łuczewska. - Trudność w znalezieniu pracowników do podstawowych zawodów nie jest spowodowana wyłącznie programem "Rodzina 500+" - dodała.

- W Polsce taka skłonność, że ludzie nie chcą podejmować pracy, boją się jej, znana jest od dawna. Jeżeli instrumenty socjalne są bardziej atrakcyjne niż zachęty do pracy, to ludzie oczywiście pracować nie będą. Znana była grupa mężczyzn w pewnym wieku, niewykwalifikowanych robotników, którzy przeliczali swoją stawkę dzienną na tzw. bełty i mówili, że "za trzy wina dziennie to mi się nie opłaca pracować" - tłumaczyła prof. Duczkowska-Małysz z Politechniki Warszawskiej.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Łukasz Karusta
Goście: prof. Katarzyna Duczkowska-Małysz (Politechnika Warszawska), dr Paulina Bednarz-Łuczewska (Akademia im. Leona Koźmińskiego)
Data emisji: 07.12.2016
Godzina emisji: 17.45

dcz/fbi

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.