Książka, która przywraca pamięć

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Książka, która przywraca pamięć
Grafika promująca książkę "Afazja polska" Przemysława DakowiczaFoto: mat. prasowe

Autor "Afazji polskiej" Przemysław Dakowicz próbuje opowiedzieć dzieje "wypierania" przez Polaków własnej historii, poczynając od roku 1939. - Pisarz uczy, jak patrzeć na historię najnowszą - mówiła w Trójce Katarzyna Wójcik.

Posłuchaj

Książka, która przywraca pamięć (Mistrz i Katarzyna/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Oświetla czyny i motywacje, wskazuje sceny symboliczne, rekonstruuje fakty mające wpływ na nasze postrzeganie historii i rozumienie kultury. Zależy mu na tym, by zbliżyć się do odpowiedzi na pytanie, jacy dziś jesteśmy i co sprawiło, że właśnie tacy się staliśmy.

W tej wielowymiarowej opowieści przeszłość rozmawia ze współczesnością, a umarłym na moment zostaje przywrócone istnienie. Czytelnik ogląda z bliska ostatnie chwile życia Stanisława Ignacego Witkiewicza, Józefa Czechowicza i Stefana Starzyńskiego; wędruje ulicami oblężonej Warszawy, bombardowanego Lublina, zagarniętych przez Sowietów miast Lwów i Sokal; obserwuje kolumnę rządowych samochodów przekraczających granicę polsko-rumuńską na Czeremoszu i wraz z krakowskimi profesorami uczestniczy w karnym apelu w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen.

Na obrazy sprzed kilkudziesięciu lat nakładają się tu sceny współczesne - pogrzeb Wojciecha Jaruzelskiego i ekshumacje w powązkowskiej kwaterze "Ł". Pamięć historyczna odzyskuje utraconą ciągłość, wypełnia się, pogłębia i - zaczyna mówić. W jaki sposób? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Mistrz i Katarzyna - książki zakryte
Autorzy: Katarzyna Wójcik, Wacław Holewiński
Data emisji: 29.11.2016
Godzina emisji: 10.20

mat. prasowe/mp/ei

Polecane