"Lwowska noc", czyli tragedia miasta

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Lwowska noc", czyli tragedia miasta
Lwów Foto: Dmitriy Vasilenko/flickr/CC BY 2.0

Jest to powieść o Lwowie, której akcja toczy się w latach 1939–1946, kiedy Lwów należał jeszcze do Polski. Przedstawia tragiczne dzieje rodziny polskiego nauczyciela z Kresów Wschodnich, Józefa Sztendera, jego żony Marii i ich dzieci, których życie burzy istniejący konflikt polsko-ukraiński podsycany przez bolszewików i hitlerowców.

Posłuchaj

"Lwowska noc", czyli tragedia miasta (Mistrz i Katarzyna/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+
Dogadanie się Niemców z Sowietami  umożliwiło Armii Czerwonej i oddziałom NKWD zajęcie miasta i od początku szykanowanie Polaków. Aresztowania i przesłuchiwania przez NKWD, rozstrzeliwania, wyrzucanie z mieszkań, wywózki na Syberię.

Tego wszystkiego doświadcza główny bohater, jego rodzina, sąsiedzi i znajomi. Józef Sztender jest też świadkiem mordu na lwowskich profesorach. Mimo ciągłego zagrożenia życia,  miotany pomiędzy trzema wrogami, ma jeszcze odwagę ratować swoich żydowskich sąsiadów. Za tę decyzję jego rodzina zapłaci cenę najwyższą. "Lwowska noc" to panorama wydarzeń okupacyjnych we Lwowie i okolicach ukazana w niezwykle poruszających obrazach, które były również udziałem najbliższej rodziny autora. Piękna, chwytająca za serce opowieść o miłości i poświeceniu w wielokulturowym środowisku Kresów.

- To niezwykły debiut filmowca, autora scenariuszy, reżysera. Dziś już autora czterech książek. We "Lwowskiej nocy" imponuje pomysł fabularny. Szczególną atrakcją jest niesamowita jakość opisów postaci, miejsc i zdarzeń świadcząca o wrażliwości autora. O jego umiejętności rejestracji - mówią autorzy audycji. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Mistrz i Katarzyna - książki zakryte
Autorzy: Katarzyna Wójcik, Wacław Holewiński
Data emisji: 1.11.2016
Godzina emisji: 10.18

mp

Polecane