Zamieszanie wokół blokady stron narodowców na Facebooku

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zamieszanie wokół blokady stron narodowców na Facebooku
Zdjęcie ilustracyjneFoto: flickr/Spencer E Holtaway

- Facebook pokazał, że na jego terytorium obowiązują pewne reguły, których nawet silne grupy obywatelskie muszą przestrzegać - tak o zablokowaniu konta narodowców na portalu społecznościowym mówiła w "Pulsie Trójki" Katarzyna Szymielewicz z Fundacji Panoptykon. Z kolei mec. Artur Wdowczyk z Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP podkreślał, że to co się w ostatnich dniach wydarzyło to cenzura ponadnarodowej korporacji, która jest niedopuszczalna.

Posłuchaj

Goście Łukasza Karusty oceniają zachowanie administratorów Facebooka w związku z blokadą kont narodowców (Puls Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Facebook najpierw zablokował a później przywrócił konto narodowców. Administracja portalu uzasadniła blokadę profilu Marszu Niepodległości tym, że strona zawierała m.in symbol Falangi, który jest na platformie zakazany z powodu historycznych odniesień do mowy nienawiści. Teraz władze portalu mówią, że mają świadomość, jak istotna jest to strona dla tych, którzy chcą wspólnie świętować 11 listopada, dlatego zdecydowali się ją przywrócić. W sprawę włączyło się kilkoro polityków. I to właśnie politycy tą sprawą powinni się zająć - podkreślał w "Pulsie Trójki" Artur Wdowczyk.

- Facebook zastosował ewidentną cenzurę, ale nie wiemy na jakiej zasadzie. Naszym problemem jest to, że Facebook na terenie Polski nie podlega polskiemu prawu, dlatego moim zdaniem posłowie powinni się tą sprawą zająć jak najszybciej - podkreślał Wdowczyk.

Tymczasem Katarzyna Szymielewicz tłumaczyła, że ta sprawa pokazała problem systemowy, z którym mamy do czynienia. Dziś nie wiemy, kto w Polsce powinien reagować. Czy prywatna firma może reagować od razu czy ma czekać na wyrok sądu - pytała w "Pulsie Trójki" Szymielewicz.

- To nie jest mowa nienawiści, kiedy ktoś umieszcza symbol, słowo, obraz. Jestem przeciwniczką tego, aby tego zakazywać. To nie jest nienawiść. To są czasem elementy naszej kultury. Nienawiść jest wtedy, kiedy ktoś podżega ktoś podsyca - a tutaj z czymś takim do czynienia nie mieliśmy - podsumowała Katarzyna Szymielewicz.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki

Prowadzi: Łukasz Karusta

Goście: Katarzyna Szymielewicz – Fundacja Panoptykon, mec. Artur Wdowczyk – Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP,

Data emisji: 03.11.2016

Godzina emisji: 17.45

ksem/mp

Polecane