Co stało się z dziećmi ocalałymi z Wołynia?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Co stało się z dziećmi ocalałymi z Wołynia?
Konrad Piskała, Tomasz Potkaj Leon Popek opowiadają historie dzieci uratowanych z rzezi wołyńskiej 1943 i 1944 roku. Po ponad 70 latach docierają do listów pisanych przez dzieci ofiar Wołynia, dzieci, które znalazły schronienie w sierocińcu pod Krakowem (na zdjęciu okładka książki "Kres. Wołyń: Historie dzieci ocalonych z pogromu)Foto: mat. prom.

Zaczęło się od 129 listów napisanych nieporadnym dziecięcym pismem, często z błędami. Przeleżały lata w pudełku po butach. To listy pisane przez dzieci ocalone z rzezi wołyńskiej...

Posłuchaj

Leon Popek opowiada o książce "Kres. Wołyń: historie dzieci ocalonych z pogromu" (Historie jak z książki/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Zebrana w pudełku po butach korespondencja to listy i kartki sierot uratowanych z pogromów na Wołyniu, które w 1943 i 1944 roku znalazły schronienie w domu dziecka urządzonym na zamku w Pieskowej Skale pod Krakowem i stamtąd pisały do rodziców, którzy zostali na Kresach.

- Listy były nadal zaklejone, więc zacząłem od kartek. Spodziewałem się, że znajdę w nich historie mrożące krew w żyłach. Ku mojemu zaskoczeniu były tam zupełnie inne opisy - opowiadał w Trójce prof. Leon Popek, współautor książki "Kres. Wołyń: historie dzieci ocalonych z pogromu".

"

Leon Popek Spodziewałem się, że znajdę historie mrożące krew w żyłach. Było inaczej

Dzieci ocalonych z rzezi wołyńskiej były tysiące. - Potraciły one rodziców, zostały same, błąkały się na dworcach, czy przy plebaniach, w przytułkach - opowiadał gość Trójki. Leon Popek ze współpracownikami poszukuje autorów listów. Z jakim skutkiem? Zapraszamy do słuchania.

Ponadto w audycji w cyklu Koryfeusze przypomnieliśmy sylwetkę polskiego wynalazcy Stefana Kudelskiego. Były też propozycje książkowe Izabeli Mrzygłód (z Muzeum Historii Polski) i fragment przemówienia Henryka Sienkiewicza, którego noblista nigdy nie wygłosił. Dlaczego? Zapraszamy do słuchania "Historii jak z książki".

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Goście: prof. Leon Popek (współautor książki "Kres. Wołyń: historie dzieci ocalonych z pogromu"),
Izabela Mrzygłód (Muzeum Historii Polski), prof. Michał Kopczyński (felietonista)
Data emisji: 23.10.2016
Godzina emisji:
12.09

ei/gs

Polecane