Opinie Komisji Weneckiej psują wizerunek Polski?
2016-10-14, 18:10 | aktualizacja 2016-10-14, 19:10
Komisja Wenecka w przyjętej w piątek opinii dotyczącej lipcowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym uznała m.in., że "nie spełnia ona dwóch podstawowych standardów równowagi władzy: niezależności sądownictwa i pozycji TK jako definitywnego arbitra w kwestiach konstytucyjnych".
Posłuchaj
Dodaj do playlisty
Michał Kuś z Uczelni Łazarskiego ocenia, że cała sprawa z Komisją Wenecką, to przykład "źle prowadzonej polityki zagranicznej". - Narasta coraz większa nieufność, a wręcz wrogość pomiędzy rządem, Komisją i opozycją. Tak wysoka temperatura sporu szkodzi ratingom i wizerunkowi Polski za granicą - podkreśla gość Trójki.
- Być może trzeba cierpliwie rozmawiać z komisją, nawet się z nią nie zgadzając i pozwalając sobie na ostrą polemikę, ale w parlamentarnych słowach - mówi Michał Kuś.
Zdaniem Artura Bartoszewicza ze Szkoły Głównej Handlowej, spór ten ma dwa wymiary. - Jeden czysto polityczny, powodujący utrwalanie podziałów i drugi oddziałujący na stabilność państwa i stabilność postrzegania państwa - mówi rozmówca Damiana Kwieka.
- Nieumiejętność wyjścia żadnej ze stron z tej sytuacji powoduje, że Polska ma taką, a nie inną ocenę, zarówno wewnętrzną, jak i zewnętrzną - ocenia gość Trójki. - Komisja Wenecka odbija jedynie piłkę, a główna gra i dynamika rozgrywki toczy się w kraju - dodaje.
***
Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Damian Kwiek
Goście: Michał Kuś (Uczelnia Łazarskiego, Klub Jagielloński), Artur Bartoszewicz (SGH)
Data emisji: 14.10.2016
Godzina emisji: 17.45
kh/mp