Politycy o planowanych zmianach w oświacie
2016-09-17, 10:09 | aktualizacja 2016-09-17, 11:09
W oświacie szykują się poważne zmiany. Budzą one pewne kontrowersje. Na ten temat rozmawialiśmy z gośćmi audycji "Śniadanie w Trójce".
Posłuchaj
W piątek do uzgodnień i konsultacji Ministerstwo Edukacji Narodowej skierowało dwa projekty ustaw reformujących oświatę. Minister Anna Zalewska zapowiedziała likwidację gimnazjów, 8-letnie podstawówki oraz 4-letnie licea i 5-letnie technika, a w miejsce zawodówek - szkoły branżowe. Opozycja i część związków oświatowych krytykuje te zmiany. PO chce dymisji szefowej MEN.
Zdaniem Rafała Grupińskiego z PO Zalewska popełnia błąd, robiąc rewolucję w edukacji. - Z trzech poziomów edukacji gimnazja stały się tym poziomem najlepszym. Ich likwidacja to fatalnych ruch - orzekł. Zdaniem Marka Sawickiego z PSL w tej chwili zamiast głębokiej reformy strukturalnej warto byłoby się zastanowić nad poprawą programów kształcenia, pomyśleć nad wielkością klas, zwiększeniem godzin języka angielskiego.
Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".
- Nie przedstawiono nam żadnych dowodów, że ta reforma ma jakikolwiek sens - stwierdziła Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej. - Bez żadnych podstaw, analiz i badań dokonuje się zmiana, która tak naprawdę niszczy dobre szkoły - podkreśliła. Grzegorz Długi z Kukiz'15 ocenił, że ta reforma nie jest reformą - jest mieszaniem w herbacie bez dodawania cukru. - Ona niewiele zmieni. Chcielibyśmy, aby to była reforma a nie drobne kosmetyczne zmiany - oznajmił.
- Wyraźnie zapowiadaliśmy, że zmienimy ten system, zlikwidujemy gimnazja - wskazał Jarosław Sellin z PiS. - Przedstawiamy kolejny dowód na to, że poważnie traktujemy nasze zapowiedzi, nie tylko programowe, ale i wyborcze - powiedział. Zaznaczył, że zarówno z rozmów z wyborcami, jak i z badań wynika, że jest poparcie dla takich zmian. Również na ten element zwrócił uwagę Paweł Mucha z kancelarii prezydenta. - Większość Polaków jest za tą zmianą - oświadczył.
W czwartek premier Beata Szydło odwołała Dawida Jackiewicza z funkcji ministra skarbu państwa, uzasadniając to tym, że wypełnił on swoją misję. Ministerstwo Skarbu Państwa ma być zlikwidowane do końca roku. W audycji goście Trójki ocenili także te decyzje. W kilku słowach skomentowali też czwartkową prezentację ustaleń podkomisji smoleńskiej i wypowiedź ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza z sobotnich porannych "Sygnałów dnia" w radiowej Jedynce.
***
Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna), Jarosław Sellin (Prawo i Sprawiedliwość), Grzegorz Długi (Kukiz'15), Marek Sawicki (Polskie Stronnictwo Ludowe), Rafał Grupiński (Platforma Obywatelska), Paweł Mucha (Kancelaria Prezydenta RP)
Data emisji: 17.09.2016
Godzina emisji: 9.09
kk/ei