Czy Czechom i Słowakom jest bliżej do Niemiec niż do Polski?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy Czechom i Słowakom jest bliżej do Niemiec niż do Polski?
Szczyt UE w BratysławieFoto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

W Bratysławie zakończyły się wielogodzinne rozmowy przywódców Unii Europejskiej. Goście "Pulsu Trójki" dyskutowali o tym, czy Grupa Wyszehradzka mówi w sprawie przyszłości UE jednym głosem.

Posłuchaj

Czy Czechom i Słowakom jest bliżej do Niemiec niż do Polski? (Puls Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Poseł PO Marcin Święcicki oskarżył w radiowej Trójce rząd PiS, że stara się stworzyć z krajów Grupy Wyszehradzkiej i szerzej Europy Środkowo-Wschodniej sojusz, który by "rozwodnił Unię Europejską i cofnął nas do jakiejś unii narodów suwerennych państw".

Europa szuka drogi po Brexicie. Bratysława: szczyt Unii Europejskiej >>>

– Widać po zachowaniu rządu czeskiego i słowackiego, że im jest bliżej do Niemiec, tam nie ma tej antyniemieckiej retoryki, którą uprawia nasz rząd. Tam oczekują, że będzie więcej inwestycji po tym, jak Wielka Brytania stała się mniej atrakcyjna dla niektórych inwestorów, ze względu na to, że znajdzie się poza UE – przekonywał poseł PO.

Ze stwierdzeniami posła PO nie zgadzał się europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk, który podkreślał, że rok temu oba te kraje przedstawiły swoje "bardzo mocne stanowisko w sprawie tzw. kwot migracyjnych".

- Przypominam, że te dwa kraje głosowały przeciw temu rozwiązaniu forsowanemu przez Niemcy i Francję do tego stopnia, że poszły z tą sprawą do europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Polska pod rządami PO jak najbardziej wsparła wtedy Niemcy – przekonywał Zbigniew Kuźmiuk. – Nie mówmy więc, że Czesi i Słowacy współpracują blisko z Niemcami – dodał. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki

Prowadzi: Damian Kwiek

Goście: Zbigniew Kuźmiuk (europoseł PiS), Marcin Święcicki (poseł PO)

Data emisji: 16.09.2016

Godzina emisji: 17.45

pp/fbi

Polecane