Kiedy socjologia i filozofia zaglądają w talerze

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kiedy socjologia i filozofia zaglądają w talerze
stół posiłek jedzenie żywność 1200.jpg Foto: Pixabay.com

- W tym gronie chyba wszyscy zgodzą się, że kuchnia to zbyt ważny temat, żeby go zostawić kucharzom - rozpoczął swoją audycję Dariusz Karłowicz.

Posłuchaj

Filozoficzno - psychologiczna dyskusja wokół stołu (Klub Trójki/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Prowadzący "Klub Trójki" zapytał swoich gości o to, czy znając czyjś jadłospis i obyczaje kulinarne, powiedzieliby o takim człowieku coś więcej. Prof. Henryk Domański przyznał, że tematem zajmował się naukowo. - Blisko 50 proc. Polaków je zawsze w domu. Okazuje się, że najczęściej kolację, co był dla mnie zaskakujące - powiedział socjolog.

Agnieszka Kręglicka przyznała, że nie odważyłaby się na generalizowanie i wyciągnie wniosków ogólnych na podstawie obserwacji np. swoich klientów. Natomiast Paweł Bravo wskazał, że wiele ciekawych informacji o ludziach można wyciągnąć na podstawie… ich zakupów spożywczych.

Wszyscy goście byli zgodni co do tego, że na naszych oczach dokonała się rewolucja społeczna i kulinarna. Na czym ona polega? Czy rzeczywiście schabowy jest naszym tradycyjnym daniem? Jakie są ślady kuchni chłopskiej i szlacheckiej na polskich stołach? Zapraszamy do wysłuchania audycji łączącej w sobie kuchnię, historię, filozofię i socjologię.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Karłowicz
Gość: Agnieszka Kręglicka - autorka książek, felietonistka i restauratorka, prof. Henryk Domański - socjolog, współautor książki "Wzory jedzenia a struktura społeczna", Paweł Bravo - publicysta "Tygodnika Powszechnego" i restaurator
Data emisji: 13.09.2016
Godzina emisji: 21.08

ei/mk

 

Polecane