Wydarzenia w Turcji? Polscy politycy zaniepokojeni
2016-07-16, 11:07 | aktualizacja 2016-07-16, 22:07
Ze względów geopolitycznych Turcja powinna być krajem stabilnym. Jednak zmartwienie budzi również kierunek, w którym prowadzi kraj prezydent - od świeckości do islamizacji i większego autorytaryzmu - zauważali goście "Śniadania w Trójce".
Posłuchaj
- Najważniejsze, by Turcja była krajem stabilnym i bezpiecznym. Najbliższe dni dopiero pokażą, co będzie się działo dalej. Dziś możemy przypuszczać, że zamach stanu jest udaremniony, sytuacja jest opanowana. Kluczem jest jednak to, jak w dalszych miesiącach będzie się rozwijała Turcja. Sam fakt, że doszło do takiego zdarzenia, świadczy o tym, że w społeczeństwie są olbrzymie napięcia - powiedział poseł PO Andrzej Halicki.
- W Turcji nie powinno być napięć, ostrego konfliktu - zgodziła się Małgorzata Sadurska z Kancelarii Prezydenta RP. - Naród turecki w ostatnim czasie doświadczył wielu cierpień z powodu zamachów terrorystycznych - mówiła. Również próba zamachu pochłonęła wiele ofiar. Małgorzata Sadurska dodała, że Turcja jest krajem kluczowym, jeśli chodzi o rozwiązanie kryzysu migracyjnego, a np. wojna domowa w tym kraju stanowiłaby bardzo duże zagrożenie, z punktu widzenia bezpieczeństw Europy. - Poza tym w Turcji mamy drugą największą armię NATO - przypomniała.
Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka z Kukiz'15 zaznaczył, że choć wszystko wskazuje na to, że pucz się nie powiódł, to trzeba postawić pytanie, co będzie dalej, czy konflikt przerodzi się w wojnę domową. Gość Trójki przypomniał, że przez ostatnie lata w Turcji wojsko trwało na straży świeckości państwa, było siłą bardziej prozachodnią. - A aktualne rządy, ostatnio zmierzają bardziej w stronę czegoś, co były członek partii AKP nazwał autorytarnym islamistycznym majorytaryzmem - mówił poseł. Zastrzegł, że ze względów geopolitycznych stabilizacja w Turcji jest bardzo istotna. Jednak tendencje islamizacji też nie są dla nas korzystne - podkreślił.
Posłanka .Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz stwierdziła, że niepokój w Turcji to zła wiadomość. Obawia się, że może on zwiększyć falę uchodźców płynącą do Europy.
Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy","Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".
Marek Sawicki z PSL podkreślał, że jeśli w drugiej pod względem wielkości armii NATO nie ma kontroli nad częścią kadry dowódczej, to sytuacja jest niepokojąca dla całego Sojuszu. Dodał, że wciąż nie są znani inicjatorzy puczu. Martwił się, że turecka armia po czystkach może nie prezentować już świeckiej siły w państwie, a stać się wojskiem "na usługach imamów".
Jarosław Sellin z PiS powiedział z kolei, że najważniejsze w tym momencie jest ostrzeżenie Polaków tych, którzy chcą wyjechać do Turcji i tych, którzy są na miejscu. Ci, którzy już pojechali do tego kraju, powinni powstrzymać się od przebywania w miejscach publicznych, a ci, którzy tam się wybierają, powinni zrezygnować z wyjazdu.Polityk zaznaczył również, że rządząca partia zmienia tradycje polityczne Turcji w kierunku bardziej umiarkowanego islamizmu. - Część wojskowych to denerwuje - podkreślił. Dodał, że w ostatnich latach Recep Erdogan co jakiś czas wykrywał różnego rodzaju spiski w armii.
Goście Trójki rozmawiali także o przygotowaniach przed Światowymi Dniami Młodzieży i o zamachu w Nicei, do którego doszło w dniu święta narodowego Francji.
***
Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Kamila Gasiuk-Pihowicz (.Nowoczesna), Jarosław Sellin (Prawo i Sprawiedliwość), Stanisław Tyszka (Kukiz'15), Marek Sawicki (Polskie Stronnictwo Ludowe), Andrzej Halicki (Platforma Obywatelska), Małgorzata Sadurska (Kancelaria Prezydenta RP).
Godzina emisji: 9.08
agkm/mk