Największa powojenna akcja przeciwko polskim partyzantom

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Największa powojenna akcja przeciwko polskim partyzantom
Prokuratorzy z oddziału IPN w Białymstoku przy współpracy z archeologami prowadzą badania sondażowe niedaleko Gib. Poszukują tam miejsc, gdzie mogą być pochowane ofiary obławy augustowskiej z lipca 1945 roku. Prace prowadzone są w pobliżu drogi leśnej Giby-RygolFoto: PAP/Artur Reszko

- Obława augustowska była wielką operacją o charakterze wojskowym. Zaplanowana i przeprowadzona przez siły zbrojne Związku Sowieckiego, Armię Czerwoną, czyli przez żołnierzy z poboru, którzy wiedzieli, że wojna w Europie już się skończyła i nie warto narażać się na konflikt z miejscową ludnością - mówi historyk dr Piotr Łapiński.

Posłuchaj

Obława augustowska - niewyjaśniony do dziś mord na Polakach (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

W obławie augustowskiej w lipcu 1945 roku miały zginąć co najmniej 592 osoby. Funkcjonariusze sowieckiego kontrwywiadu Smiersz zamordowali bez sądu co najmniej kilkuset, a być może ponad tysiąc Polaków, uznanych za żołnierzy armii Polskiego Państwa Podziemnego bądź za osoby wspierające niepodległościową konspirację. Zbrodnia, nazywana "podlaskim Katyniem" została dokonana w dwa miesiące po zakończeniu wojny.

- Do dziś nie wiemy, gdzie ci ludzie są pochowani. Ponad wszelką wątpliwość wiemy, że nie żyją i zostali zamordowani. W lipcu 1945 roku wojska sowieckie zatrzymały ponad siedem tysięcy osób, w tym Polaków i Litwinów, zaś filtracji, czyli sprawdzaniu, poddano znacznie więcej osób - opowiada historyk z IPN.

Jakie dokumenty potwierdzają dokonanie obławy augustowskiej? Gdzie mogły zostać pochowane ofiary mordu? W jaki sposób udowadniano Polakom powiązanie z Państwem Podziemnym i to, że są "bandytami"? Kto decydował o zatrzymywaniu ludzi? Jaki był stosunek sił i przeciwko komu była wymierzona ta akcja? O tym wszystkim usłyszeć można w audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Gość: dr Piotr Łapiński (historyk, białostocki Instytut Pamięci Narodowej)
Data emisji: 12.07.2016
Godzina emisji: 21.08

sm/ei

 

Polecane