"Trzeba radykalnie zmienić politykę wobec pielęgniarek"
Na 1000 mieszkańców w Szwajcarii przypada 16 pielęgniarek, w Niemczech 9, w Czechach 8. Unijna średnia to 9,8. W Polsce mamy ok. 5 pielęgniarek na 1000 mieszkańców.
Zdjęcie ilustracyjne
Foto: Glow Images/East News
Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych ostrzega: jeżeli nie będzie systemowych rozwiązań zmieniających sytuację tej grupy zawodowej, może nas spotkać zapaść opieki nad pacjentami i eskalacja nowych konfliktów.
Jak podkreślił w audycji "Puls Trójki" dr Artur Bartoszewicz z Kolegium Analiz Ekonomicznych SGH, problemem jest to, że za mało młodych pielęgniarek wchodzi do tego zawodu oraz znaczna skala migracji - wiele pielęgniarek wyjeżdża do pracy za granicę.
Również dr Jerzy Gryglewicz z Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego zaznaczył w radiowej Trójce, że obok finansowania, niedobory kadr medycznych są największym problemem naszego systemu ochrony zdrowia.
Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki"i"Śniadanie w Trójce".
Według Bartoszewicza, aby sytuacja się poprawiła trzeba "radykalnie zmienić politykę wobec pielęgniarek i w ogóle wobec kadr systemu ochrony zdrowia". Zdaniem Gryglewicza rozwiązań jest wiele. Wysłuchaj całej dyskusji.
***
Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Marcin Zaborski
Goście: dr Artur Bartoszewicz (Kolegium Analiz Ekonomicznych SGH), dr Jerzy Gryglewicz (Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia, Uczelnia Łazarskiego)
Data emisji: 2.06.2016
Godzina emisji: 17.44
kk/mp