Co przyniesie Polsce szczyt NATO w Warszawie?
Do Warszawy na rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą i premier Beatą Szydło przed szczytem NATO przyleciał sekretarz generalny sojuszu Jens Stoltenberg. Jaki wynik szczytu będzie można uznać za sukces Polski?
Szef NATO Jens Stoltenberg
Foto: nato.int
- Już sam szczyt jest sukcesem - powiedział Marek Jakubiak. Wyjaśnił, że to odpowiedź na agresywną politykę Rosji, która się nie ogląda i realizuje własny plan. Wiceprzewodniczący sejmowej komisji obrony przypomniał, że w doktrynie wojennej Rosji jest zapisana obrona poprzez atak. - A ostatnie ćwiczenia z Białorusią to nic innego, jak trenowany napad na Polskę - powiedział Jakubiak. Gość Trójki zaznaczył jednak, że niektórzy członkowie NATO prezentują pasywną postawę.
Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki"i"Śniadanie w Trójce".
Arkadiusz Marchewka zgodził się, że już obecność członków sojuszu w Warszawie, na wschodniej flance, jest bardzo istotna i ma wymiar symboliczny. Dodał, że wyzwaniem jest nie tylko Rosja, ale również to, co dzieje się w krajach Afryki Północnej i na Bliskim Wschodzie. Zaznaczył, że 4,5 tys. żołnierzy, którzy mają trafić do Polski należy traktować jako minimum w kontekście zapowiedzi m.in. prezydenta Andrzej Dudy o utworzeniu stałych baz NATO w Polsce.
Czy obecność w NATO gwarantuje bezpieczeństwo? Czy UE potrzebuje własnej dodatkowej armii? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
***
Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Marcin Zaborski
Goście: Marek Jakubiak (wiceprzewodniczący sejmowej komisji obrony, Kukiz'15) i Arkadiusz Marchewka (poseł PO)
Data emisji: 30.05.2016
Godzina emisji: 17.45
fc/mp