1050. rocznica chrztu Polski. Jakie były konsekwencje tego zdarzenia?
2016-04-14, 18:04 | aktualizacja 2016-04-15, 22:04
Co wiemy o tym, co wydarzyło się 1050 lat temu? Jak wyglądał chrzest Polski? Jakie konsekwencje polityczne i dyplomatyczne miały wówczas tamte wydarzenia? Odpowiedzi na te pytania szukaliśmy w radiowej Trójce.
Posłuchaj
W Wielkopolsce rozpoczęły się w czwartek centralne, uroczystości z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Na Ostrowie Lednickim, w miejscu, gdzie - według historyków - odbył się chrzest Mieszka I, biskupi złożyli wyznanie wiary.
W piątek i sobotę uroczystości jubileuszowe będą kontynuowane w Poznaniu.
- W roku 966 roku, 14 kwietnia była Wielka Sobota Wielkanocna. Zwyczajowo tego dnia osoby dorosłe były chrzczone. Przyjęliśmy symbolicznie tę datę - wyjaśnił w audycji "Puls Trójki" historyk dyplomacji dr Janusz Sibora.
Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki","Komentatorzy","Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".
- Mamy zapis rocznikowy, że Mieszko I został ochrzczony w roku 966, nie mamy żadnego innego, sprzecznego z tym, przekazu - wskazał w radiowej Trójce dr hab. Paweł Skibiński z Instytutu Historycznego UW.
Obaj podkreślili, że nie do końca wiemy, jak wyglądał sam chrzest, czy było to pokropienie, czy zanurzenie w wodzie.
Chrzest z jednej strony miał wymiar religijny, ale z drugiej strony był wydarzeniem o charakterze politycznym. Jakie były konsekwencje dyplomatyczne tego zdarzenia? Jak można odczytać przesłanie tegorocznych obchodów rocznicy chrztu Polski?
Wysłuchaj całej audycji.
***
Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Marcin Zaborski
Goście: dr Janusz Sibora (historyk dyplomacji), dr hab. Paweł Skibiński (Instytut Historyczny UW)
Data emisji: 14.04.2016
Godzina emisji: 17.45
kk/mp