Zmiany w Prokuraturze Generalnej - nowa jakość czy utrata niezależności?
PiS na nowo łączy funkcję prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości. Jak tę zmianę oceniają prawnicy?
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas konferencji prasowej dotyczącej połączenia funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości
Foto: PAP/Radek Pietruszka
Zbigniew Ziobro od dziś w podwójnej roli - nie tylko jako minister sprawiedliwości, ale także prokurator generalny. W życie weszło nowo prawo o prokuraturze. Zakłada ono m.in. szersze uprawnienia dla prokuratora generalnego.
Dr Piotr Kładoczny z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka uważa, że rozdzielenie tych funkcji przez poprzedni rząd stworzyło warunki do wzmocnienia niezależności prokuratury. Jego zdaniem sytuacja, w której polityk będzie nadzorował prokuratorów i będzie mógł interweniować w konkretnych sprawach, jest ryzykowna.
Bartosz Lewandowski z Instytutu na rzecz Kultury Prawnej "Ordo Iuris" uważa, że trzeba sprawdzić ten model w praktyce, by móc wydać sprawiedliwą ocenę. Jak zaznaczył, autorom projektu chodziło o wprowadzenie nowej jakości w stosunku do ustawy, która pochodziła z 1986 roku. W jego ocenie jest to chęć wyraźnego zerwania z przeszłością.
Prawnicy analizowali także m.in. zniesienie kadencyjności stanowisk kierowniczych w prokuraturze. Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.
***
Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Marcin Zaborski
Goście: dr Piotr Kładoczny (Helsińska Fundacja Praw Człowieka), Bartosz Lewandowski (Instytut na rzecz Kultury Prawnej "Ordo Iuris")
Data emisji: 4.03.2016
Godzina emisji: 17.45
bk/ei