Jakie są symbole 100 dni rządu Beaty Szydło?
2016-02-27, 11:02 | aktualizacja 2016-02-27, 11:02
Rząd PiS podkreśla, że w tym czasie udało się zrealizować wiele zapowiadanych projektów, opozycja zaś nie szczędzi mu głosów krytyki.
Posłuchaj
Joachim Brudziński z PiS powiedział w "Śniadaniu w Trójce", że w tym czasie rząd Beaty Szydło "dotrzymał słowa wbrew niepisanej zasadzie, że pierwsze 100 dni rządu jest czasem względnego spokoju". - My tego spokoju nie mieliśmy, ale jednak udało się przede wszystkim wprowadzić sztandarowy projekt, dzięki któremu w dużej mierze wygraliśmy wybory - "Rodzina 500+". Wszystkie pozostałe zapowiedzi, o których mówiła pani premier w expose, są albo na etapie prac sejmowych albo (…) są zrealizowane – podkreślił.
Jarosław Kalinowski z PSL mówił, że jemu 100 dni rządu kojarzy się ze zmianami w polityce zagranicznej Polski. – Symbolicznym działaniem było wyprowadzanie flag unijnych z kancelarii premiera, z budynków administracji publicznej, z urzędów wojewódzkich – zwrócił uwagę. Jego zdaniem problemy UE pogłębiają Węgry i Polska poprzez "namawianie do łamania solidarności europejskiej".
- Jeszcze nigdy tak niewielu nie zepsuło tak wiele - oceniła rządy PiS Joanna Scheuring-Wielgus z Nowoczesnej. Podkreślała, że wprowadzał on "bardzo szybkie zmiany, nieprzemyślane, bez ładu, obliczeń".
Stanisław Tyszka z Kukiz’15 powiedział zaś, że rząd nie przeprowadził "dobrej zmiany" tylko zmienił "szyld partyjny" z PO na PiS. – Zasadnicza wizja PiS jest taka, że wystarczy wymienić "złych" na "dobrych" i wszystko będzie dobrze. Począwszy od prezesa stadniny koni po premiera. To jest naszym zdaniem zła wizja, trzeba zmienić zasady funkcjonowania państwa – ocenił.
- Projekt "500+" to zmiana rewolucyjna, zaryzykuję nawet stwierdzenie, że jest to jedna z najważniejszych ustaw, jakie uchwalono w parlamencie w ostatnich latach, niezależnie jaką kto ma opinię na jego temat – podkreślił Marek Magierowski z Kancelarii Prezydenta RP.
Rafał Grupiński z PO powiedział, że symbolem 100 dni rządu jest "oszustwo wyborcze" PiS, gdyż "wszystkie najważniejsze ustawy" w tym czasie "naruszały porządek prawny w państwie, począwszy od paraliżowania Trybunału Konstytucyjnego przez odwoływanie decyzji personalnych poprzedniego Sejmu, po likwidację służby cywilnej, zmiany w prokuraturze i w ustawie o policji".
Goście radiowej Trójki rozmawiali też o obniżeniu wieku emerytalnego i o zapowiadanej przez lidera PO "opozycji totalnej".
***
Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Joanna Scheuring-Wielgus (Nowoczesna), Jarosław Kalinowski (Polskie Stronnictwo Ludowe), Joachim Brudziński (Prawo i Sprawiedliwość), Rafał Grupiński (Platforma Obywatelska), Marek Magierowski (Kancelaria Prezydenta RP), Stanisław Tyszka (Kukiz'15).
Data emisji: 27.02.2016
Godzina emisji: 9.09
pp/mp