Czego można się nauczyć filozofując?
2016-02-23, 09:02 | aktualizacja 2016-02-23, 16:02
Dlaczego filozofia nie może wciąż znaleźć w systemie edukacji miejsca, na jakie zasługuje? M.in. o tym dyskutowali goście "Klubu Trójki".
Posłuchaj
- W filozofii chodzi m.in. o doświadczenie, że umysł pędzi naprzód, a intelekt przeżywa przygodę - mówi prof. Robert Piłat z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Łukasz Przanowski - nauczyciel religii i filozofii - przyznaje, że dzieciństwo to naturalny czas na filozofowanie. - Dzieci interesują się najróżniejszymi rzeczami, na przykład reinkarnacją albo tym, kto nas stworzył. Chcą o tym dyskutować, to nie są obce dla nich kwestie - mówi.
Prof. Aldona Pobojewska z Katedry Filozofii Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego dodaje, że filozofowanie to specjalny rodzaj namysłu nad określonymi problemami.
Czego można się nauczyć filozofując? Czy dziecko jest w stanie podołać takiemu wysiłkowi? Zapraszamy do wysłuchania audycji.
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: prof. Aldona Pobojewska (Katedra Filozofii Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego), prof. Robert Piłat (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego), Łukasz Przanowski (nauczyciel religii i filozofii z Prywatnej Szkoły Podstawowej nr 51 im. Jana Brzechwy w Warszawie)
Data emisji: 22.02.2016
Godzina emisji: 21.08
mp/mk