Porozumienie Unii Europejskiej z Wielką Brytanią korzystne dla Polaków?
2016-02-20, 11:02 | aktualizacja 2016-02-20, 15:02
Liderzy państw członkowskich Unii Europejskiej przyjęli plan porozumienia dotyczącego brytyjskich planów reformy wspólnoty. Na temat tego porozumienia rozmawialiśmy w "Śniadaniu w Trójce".
Posłuchaj
Jarosław Kalinowski z Polskiego Stronnictwa Ludowego zwrócił uwagę, że to porozumienie nie gwarantuje, iż Wielka Brytania pozostanie w Unii Europejskiej. - O tym, czy nie będzie Brexitu, zdecydują sami Brytyjczycy w referendum - wskazał. Barbara Fedyszak-Radziejowska, doradca społeczny prezydenta, oznajmiła, że brytyjski premier David Cameron chciałby, aby UE była wspólnotą suwerennych państw. Podkreśliła, że tak samo Unię postrzega Andrzej Duda.
Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki","Komentatorzy","Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".
"Udało nam się zrealizować nasze cele" - oświadczyła premier Beata Szydło. Polacy pracujący na Wyspach, których dzieci zostały w kraju, będą otrzymywać do 2020 roku takie same świadczenia, jak w tej chwili. Po tym okresie będą traktowani jak nowo przyjezdni - zasiłki zostaną zmniejszone do poziomu kosztów życia w kraju, w którym mieszka dziecko, i poziomu świadczeń w tym kraju.
W ocenie Joachima Brudzińskiego z Prawa i Sprawiedliwości udało się zabezpieczyć interesy Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. Zaznaczył, że jest to wynik pracy pani premier. - Wszystkie cele, które rząd wyznaczył sobie przed wyjazdem, zostały zrealizowane - oznajmił. Z kolei Rafał Grupiński z Platformy Obywatelskiej zauważył, że dużą rolę w wypracowaniu porozumienia odegrał szef Rady Europejskiej Donald Tusk.
- To, co rząd zaprezentował, to była kontynuacja polityki białej flagi (...) Rząd sprzedał interesy polskich emigrantów. Za co? Za nic (...) Ulegliśmy szantażowi Wielkiej Brytanii po prostu za nic - stwierdził Stanisław Tyszka z Kukiz'15. Zgodziła się z nim Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej. - W imię czego oddaliśmy uprawnienia pracownicze Polaków za granicą? (...) Wynik tych negocjacji jest niekorzystny dla Polski - skomentowała.
W audycji politycy rozmawiali także o tym, że w domu gen. Czesława Kiszczaka (zmarł w listopadzie 2015 roku) znaleziono dokumenty, które mają dotyczyć Lecha Wałęsy. Ocenili też "plan Morawieckiego".
***
Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Joachim Brudziński (PiS), Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna), Rafał Grupiński (Platforma Obywatelska), Jarosław Kalinowski (Polskie Stronnictwo Ludowe), Stanisław Tyszka (Kukiz'
Data emisji: 20.02.2016
Godzina emisji: 9.09
kk/mk