Na czym polega teoria humoru?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Na czym polega teoria humoru?
"Filozofia dowcipu" opisuje coś, co wydawałoby się jest nieopisywalne, a w dodatku nie traktuje wyłącznie o humorze, a – wedle oryginalnego podtytułu dzieła – stanowi "Rekonstrukcję funkcjonowania umysłu".Foto: Pixabay.com/Public domain

W "Klubie Trójki" porozmawiamy dziś o teorii humoru, którą w "Filofofii dowcipu" opisali Daniel C. Dennett, Reginald B. Adams JR. oraz Matthew M. Hurley.

"W Ameryce Południowej występuje pewien gatunek naczelnych, bardziej towarzyski niż większość innych ssaków, u którego można zaobserwować intrygujące zachowanie. Przedstawiciele tego gatunku często zbierają się w mniejszych lub większych grupach, czemu towarzyszy ożywiona wymiana sygnałów dźwiękowych. W wielu różnych okolicznościach osobniki te wywołują u siebie nawzajem mimowolne, konwulsyjne napady respiracji, przypominające głośne, niekontrolowane sapanie. Grupowe napady takiego sapania czasami bywają tak silne, że uniemożliwiają im wykonywanie ruchów celowych. Napady te nie mają jednak charakteru awersyjnego, wręcz przeciwnie, większość osobników oddaje się im z upodobaniem, co więcej, niektóre z nich wydają się nawet od nich uzależnione."

Co to za gatunek?

Czym są owe "napady sapania i respiracji"?

"Opisywany gatunek to Homo sapiens (rzeczywiście zamieszkuje między innymi Amerykę Południową), a interesujące nas zachowanie to śmiech".

Kim jest autor tych słów?

To Daniel C. Dennett, jeden z najważniejszych współczesnych uczonych, filozof i kognitywista.

Dennet wraz z Reginaldem B. Adamsem JR. oraz Matthew M. Hurleyem stworzyli teorię humoru i opisali ją w "Filozofii dowcipu".

Po co? (Oto inny cytat):

"Analizowanie humoru przypomina krojenie żaby: nie dość, że interesuje niewielu ludzi, to jeszcze zwierzę od tego ginie".

(Elwyn Brooks White).

Dziś w Klubie Trójki spotkamy się dziś z:

Rafałem Śmietaną, tłumaczem książki oraz prof. Marcinem Miłkowskim, filozofem i logikiem z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN.

Zapraszam w poniedziałek (1.2) od godz. 21.05,

Dariusz Bugalski

Polecane