Po co nam praca?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Po co nam praca?
Temat pracy rozłożyliśmy na czynniki pierwsze w kolejnej części audycji "Przyciasny beret"Foto: Glow Images/East News

Kiedy daje pieniądze, kiedy poczucie bezpieczeństwa, a kiedy skrzydła? M.in. o tym rozmawialiśmy w audycji "Przyciasny beret".

Posłuchaj

Po co nam praca? (Przyciasny beret/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

- Praca to wielkość skalarna, która jest miarą ilości energii przekazywanej między układami fizycznymi - mówi fizyk, popularyzator nauki Tomasz Rożek. Od razu jednak - przekładając tę definicję "z polskiego na polski" - wyjaśnia, że "praca wykonywana jest tylko wtedy, gdy siła próbuje wprawić coś w ruch lub coś zatrzymać" i tłumaczy, jak w tym kontekście należy traktować pracę umysłową.

W audycji odpowiedzieliśmy również na pytanie, czy można pracować wyłącznie dla pieniędzy? - Dla pieniędzy pracują tylko ludzie z zaburzeniami psychicznymi, dla których zarabianie pieniędzy jest sposobem zaspokajania potrzeby bezpieczeństwa, władzy etc. I numizmatycy - mówi psycholog prof. Tomasz Ochinowski. - Każdy z nas zarabia pieniądze po coś. I to jest odpowiedź, dlaczego pracuje - dodaje gość Trójki.

Na temat swoich potrzeb i oczekiwań związanych z pracą wypowiedzieli się audycji również m.in. lingwistka, rybak, pracownik ochrony, właściciel gospodarstwa rolnego.

***

Tytuł audycji: Przyciasny beret
Prowadzi: Marcin Gutowski   
Data emisji:
17.01.2015
Godzina emisji: 11.05

mk

Polecane