Jakie prawa powinny mieć... rośliny?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jakie prawa powinny mieć... rośliny?
Dr Marcin Zych z UW mówi w audycji, że z jednej strony człowiek ma prawo zarządzać przyrodą, a z drugiej strony wiadomo, że jesteśmy także jednym z elementów tej przyrody; elementem, który jest od przyrody uzależnionyFoto: Glow Images/East News

- Powinniśmy dać roślinom prawa, bo to zapewni im minimalną ochronę, jakiej dotąd nie miały. Najnowsze odkrycia pokazują, że rośliny potrafią odbierać zmiany w otoczeniu w sposób nawet bardziej wyostrzony niż ludzie - uważa prof. Michael Marder, filozof z Uniwersytetu Kraju Basków.

Posłuchaj

Jakie prawa powinny mieć... rośliny? (Przyciasny beret/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Rośliny same nie zabiorą głosu w sprawie swoich potrzeb, praw i godności, ale to nie znaczy, że człowiek może je lekceważyć. W audycji rozmawiamy o tym, jakiego rodzaju prawa powinien roślinom zapewnić człowiek. - Teraz, gdy dowiadujemy się więcej o umiejętnościach roślin, odkrywamy, że są one dużo bliżej bycia kimś, niż czymś - twierdzi hiszpański profesor. 

Czy rośliny są w pewien sposób inteligentne? Czy mają odpowiednik ludzkiego mózgu? Zachęcamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Przyciasny beret
Prowadzi: Marcin Gutowski
Goście:
prof. Michael Marder (filozof z Uniwersytetu Kraju Basków w Vitorii-Gasteiz w Hiszpanii), dr hab. Marcin Zych (Ogród Botaniczny Wydział Biologii UW), Michał Gąsiorowski (dziennikarz sportowy Trójki)
Data emisji: 12.06.2016
Godzina emisji: 11.05

fbi/mk

Polecane