Przeludnienie. Mit, szansa czy zagrożenie?
2016-01-06, 12:01 | aktualizacja 2016-01-06, 15:01
W XVII wieku Holender Antonie van Leeuwenhoek obliczył, że maksymalna liczba ludzi, których pomieścić może nasza planeta, wynosi 13 mld i 385 mln osób. Obecnie jest nas ponad 7 miliardów. Jaka zatem czeka nas przyszłość?
Posłuchaj
Prof. Bogusław Pawłowski zwrócił uwagę, że pytanie o liczby to jedna kwestia, ale druga - również bardzo ważna - to pytanie o warunki życia, a także to, jak długo planeta wytrzymałaby wzrastającą populację. - Aktualnie konsumowane zasoby stanowią o połowę więcej niż to, co potrafi w odpowiednim czasie odbudować nasza planeta - tłumaczył.
Czy mogą zatem pomóc nietypowe rozwiązania żywieniowe? Łukasz Łuczaj zachęca do jedzenia np. niektórych larw chrząszczy, koników polnych czy świerszczy. - To jeden z pomysłów na to, jak produkować żywność. U nas mało popularny, ale w tropikach często się do niego sięga - powiedział i przekonywał, że jest to "mięso przyszłości".
Tymczasem Edwin Bendyk zwrócił uwagę na to, że prognozy dotyczące wzrostu populacji są bardzo różne. - Wg ONZ pod koniec tego stulecia możemy się zbliżyć nawet do 12 miliardów. Z drugiej strony jest prognoza Jorgena Randersa, według której już około roku 2040 wzrost ludności się nasyci i zatrzyma na poziomie około 8,5 mld. A później nawet może spadać - mówił.
Które scenariusze są najbardziej prawdopodobne i co dla człowieka będzie oznaczał wzrost populacji? Między innymi o tym mówiliśmy w audycji. Zapraszamy do słuchania.
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Paweł Drozd
Goście: prof. Bogusław Pawłowski (biolog i antropolog z Uniwersytetu Wrocławskiego), Edwin Bendyk (publicysta tygodnika "Polityka"), Łukasz Łuczaj (etnobiolog)
Data emisji: 5.01.2016
Godzina emisji: 21.09
ei/jp