Rzecz o swoistej logice appeasementu i wojnie 1920
2015-08-13, 13:08 | aktualizacja 2015-08-14, 09:08
Zapraszamy na spotkanie z prof. Andrzejem Nowakiem, autorem książki "Pierwsza zdrada Zachodu. 1920 – zapomniany appeasement".
Za dwa dni mija 95. rocznica Bitwy Warszawskiej, która przekreśliła plany Lenina podporządkowania Związkowi Radzieckiemu Polski, Niemiec, a może wręcz całości naszego kontynentu.
Profesor Andrzej Nowak w opublikowanej właśnie książce pokazuje grę dyplomatyczną, towarzyszącą wojnie polsko-bolszewickiej. Zwłaszcza Brytyjczycy przyjęli w niej strategię, która będzie potem wracała (w wykonaniu rozmaitych rządów) przy okazji kolejnych konfliktów w naszej części kontynentu: strategię zaspokajania apetytów większego agresora. Tak było podczas aneksji Czechosłowacji przez Hitlera, tak było w Jałcie, w tym duchu próbuje się dziś tłumaczyć politykę Putina przeciwko Ukrainie… W 1920 roku zakres ustępstw, do których (nie swoim kosztem) gotowy był rząd Lloyda George’a, zadziwiał samych bolszewików!
Książka "Pierwsza zdrada Zachodu. 1920 – zapomniany appeasement" przedstawia jednak rzeczowo historyczne i psychologiczne powody, dla których brytyjscy politycy podejmowali takie, a nie inne decyzje. Dzięki temu jest tym mocniejszą krytyką ich błędów… Choć zarazem stawia nieprzyjemne pytanie: czy Piłsudskiemu (w stosunku do niedobitków "białych" Rosjan, w stosunku do ukraińskiego rządu Symona Petlury) nie zdarzały się decyzje podobne?
O swoistej logice appeasementu, o wojnie 1920 roku i o (nie)istnieniu zasad moralnych w polityce międzynarodowej będziemy rozmawiać w "Klubie Trójki" z historykiem prof. Andrzejem Nowakiem.
Zapraszamy w czwartek (13.08) o godz. 21.05 – Wojciech Dorosz i Jerzy Sosnowski