Novi Singers - legenda wokalnego jazzu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Novi Singers - legenda wokalnego jazzu
Fragment okładki płyty grupy Novi Singers, jaka ukazała się w ramach serii Polish JazzFoto: mat. promocyjne

Zapraszamy na spotkanie z Waldemarem Parzyńskim - wokalistą, kompozytorem, dyrygentem, współzałożycielem grupy Novi Singers.

Kiedy zwraca się uwagę na podkłady muzyczne zachowanych materiałów telewizyjnych, a także na ścieżki dźwiękowe polskich filmów, łatwo usłyszeć, że pod koniec lat sześćdziesiątych zaczyna w nich się pojawiać charakterystyczne brzmienie czterech głosów (jednego kobiecego, trzech męskich), śpiewających scatem, czyli sylabami nie układającymi się w zrozumiałe słowa. To grupa Novi, zwana też czasem Novi Singers.

Założyła ją w pierwszej połowie lat sześćdziesiątych grupa studentów Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie: Ewa Wanat, Bernard Kawka, Janusz Mych, Waldemar Parzyński i Aleksander Głuch. Ten ostatni opuścił zespół po kilku latach; nagrywali odtąd i występowali we czwórkę, a bywało, że w trójkę. Zawiesili działalność w połowie lat osiemdziesiątych i nigdy się nie reaktywowali. Reedycje ich płyt na CD zaczęły pojawiać się stosunkowo niedawno (ostatnio album "Five, Four, Three"). I nie pamięta się chyba, że w roku 1978 w prestiżowej ankiecie pisma "Down Beat" uznano ich za najlepszą wokalną grupę jazzową świata!

W "Trójkowym wehikule czasu" nieczęsto wyruszamy na pogranicze jazzu (choć mieliśmy zaszczyt gościć Włodzimierza Nahornego, słuchaliśmy kiedyś nagrań "Constellation" Michała Urbaniaka, a i poszukiwania SBB prowadziły niekiedy w te rejony). Ale niewiarygodnie zestrojony wokal Novi Singers tak bardzo kojarzy się nam z epoką, którą penetruje Wehikuł, że z entuzjastycznym szacunkiem poprosiliśmy o wspólną podróż pana Waldemara Parzyńskiego, współzałożyciela zespołu.

***

Do wysłuchania audycji zapraszamy w sobotę (23 maja) od godz. 15.05 do 16.00.

Agnieszka Obszańska i Jerzy Sosnowski

Polecane