Poznaj tajniki pamięci
2015-02-02, 13:02 | aktualizacja 2015-02-02, 17:02
Co i dlaczego zapamiętujemy? Czy wspomnienia można zmieniać i na ile są one prawdziwe? O sekretach mózgu mówił w Trójce dr Marcin Małecki.
Posłuchaj
Dawniej pamięć definiowana była jako zestaw bloków zapisująco-odczytujących, bez odnoszenia się do budowy mózgu. - Dziś mówimy raczej o pamięci w ujęciu mózgowym i komórkowym. Chodzi o zapis aktywności neuronów w różnych obszarach mózgu - tłumaczył dr Marcin Małecki ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.
Czym zatem jest pamięć? - To wzmocnienie połączenia między neuronami. Jeśli oba neurony były aktywne, to połączenie między nimi się wzmacnia. I to jest klucz do definiowania pamięci. Pamięć to żaden obraz, ale sygnał przechodzący przez połączenie dwóch neuronów. Potrafi się on później odtworzyć, bo połączenie zostało utrwalone - tłumaczył ekspert.
W nauce wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje pamięci: ultra krótkotrwałą, krótkotrwałą i długotrwałą. - Z tej ostatniej korzystamy odtwarzając wspomnienia - dodał dr Marcin Małecki. Rodzaje pamięci łatwo jest ćwiczyć i rozróżnić prostymi ćwiczeniami, o których także mówiliśmy w audycji.
***
Tytuł audycji: Prawdę mówiąc
Autor: Katarzyna Pruchnicka
Gość: dr Marcin Małecki (Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej)
Data emisji: 2.02.2015
Godzina emisji: 00:05
(ei/fbi)