Seks "po bożemu", czyli jaki? Dyskusja po słowach Franciszka
2015-01-25, 18:01 | aktualizacja 2015-01-27, 08:01
- W seksie "po bożemu" chodzi o to, że Bóg jest w samym sercu wydarzeń - mówi Ewa Kiedio, redaktorka pisma "Więź", autorka książki "Osobliwe skutki małżeństwa".
Posłuchaj
Po ostatnich słowach papieża Franciszka rozpętała się tzw. afera królikowa, czyli awantura o to, ile dzieci i na jakich zasadach powinni mieć katolicy. Jedni twierdzą, że papież obraził rodziny wielodzietne, mówiąc że katolicy nie powinni rozmnażać się jak króliki, inni zaznaczali, że jego słowa wyrwano z kontekstu, a jeszcze inni doceniali pochwałę odpowiedzialnego rodzicielstwa.
- W Kościele katolickim seks jest czymś, co przynosi bardzo dużo przyjemności. Wbrew wszelkim mitom wcale nie jest ograniczany - mówi Justyna Witkowska, prowadząca przyparafialną poradnię małżeńską i dodaje, że tym, czego Kościół zabrania, jest np. antykoncepcja, która "skupia nas na zaspokojeniu własnych potrzeb, a nie spotkaniu człowieka, którego kochamy". - Kościół nie mówi kiedy, w jaki sposób albo jak często współżyć. O tym decydują sami małżonkowie - podkreśla rozmówczyni Marcina Gutowskiego.
Innego zdania jest prof. Zbigniew Lew-Starowicz. - Religia reguluje nie tylko nasze zachowania seksualne, ale i myślenie o seksie. W Kościele rzymskokatolickim jest spowiedź. Spowiednik mówi, co można, a czego nie, gdzie jest granica. To jest olbrzymi wpływ - przekonuje seksuolog.
- Punktem wyjścia nie są ograniczenia, tylko wartości. To, co dla jednych jest szczęściem, dla drugich bywa ograniczeniem - mówi z kolei ojciec Ksawery Knotz, kapucyn, autor książek o seksualności. - Uatrakcyjnianie współżycia nie jest niczym złym - podkreśla duchowny.
Na ile więc można zaszaleć w łóżku? - Tak żeby się nie uszkodzić, nie złamać ręki czy nogi - żartuje Marcin Kiedio. - Każdy może robić to, co lubi - dodaje. - I to, co lubi druga osoba - uzupełnia jego żona, Ewa Kiedio.
W audycji wypowiedziała się również Izabela Kwiatkowska, właścicielka sklepu internetowego Alkowa Małżeńska.
W tym wydaniu "Znaków zapytania" pytaliśmy również:
- Jak zaszyfrować wiadomość?
- Dlaczego płaczemy, obierając cebulę?
***
Tytuł audycji: Znaki zapytania
Prowadził: Marcin Gutowski
Data emisji: 25.01.2015
Godzina emisji: 11.05
(mk, ei)