Słodko-gorzki smak wolności. Potrzebujemy rewolucji?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Słodko-gorzki smak wolności. Potrzebujemy rewolucji?
Plakat "Solidarności", symbol wyborów z 1989 roku, przypomniany w 25. rocznicę wydarzeń z 6 czerwca 1989 roku przed Pałacem PrezydenckimFoto: Lukas Plewnia/Flickr

Choć statystyki wskazują na to, że w ciągu 25 lat po zmianach ustrojowych osiągnęliśmy sukcesy na wielu polach, to smak tego zwycięstwa jest gorzki. - Wolność musi smakować gorzko lub słodko-gorzko - uważa Wojciech Przybylski.

Posłuchaj

Słodko-gorzki smak wolności, czyli co myślimy o ostatnich dwudziestu pięciu latach? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Redaktor naczelny "Res Publica Nowa" dodaje, że strach był jednym z najważniejszych motorów, motywujących wiele projektów politycznych na całym świecie, w tym ważnym czynnikiem w Polsce po 1989 roku. - W roku 2014, 25 lat po przemianie systemu, zdaliśmy sobie sprawę z tego jak wiele się udało, co potwierdzają badania - mówi Wojciech Przybylski.
Dariusz Bugalski dodaje, że w antologii "Słodko-gorzki smak wolności" pod redakcją prof. Marcina Króla młodzi badacze podkreślają to, że Polska stała się krajem bez wspólnoty i bez społeczeństwa. Wojciech Przybylski wyjaśnia, że wynika to z braku solidarności oraz faktu, że dzisiejszy system edukacji nastawiony jest na kształcenie indywidualistów bez praktyk, które integrują. 
- Przy całym docenieniu tego, ile osiągnęliśmy, pozostaje pytanie na co właściwie stawiać dzisiaj. Zmieniać system czy może rozmawiać z młodymi ludźmi? - zastanawia się Karolina Wigura.
***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadził: Dariusz Bugalski
Goście: Aleksandra Niżyńska (socjolog i prawnik z Instytutu Spraw Publicznych i Obserwatorium Równości Płci), Wojciech Przybylski (redaktor naczelny "Res Publica Nowa" i "Visegrad Insight"), Karolina Wigura (szefowa działu politycznego "Kultury Liberalnej")
Data emisji: 7.01.2015
Godzina emisji: 21.07

(sm/fbi)

Polecane