Kampania przeciwko przemocy, czyli o rzecz tym, by mówić i działać
25 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet i rozpoczynamy 16-dniową kampanię przeciwko przemocy ze względu na płeć. O problemie i o tym, jak można włączyć się w kampanię, opowiadamy w audycji "Matka Polka Feministka".
25 listopada to Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet
Foto: Glow Images/East News
Przemoc to nie tylko agresja fizyczna, to także poniżanie czy krytykowanie drugiej osoby. To pojęcie jest bardzo szerokie i tak samo szeroki jest krąg osób, które przemocy doświadczają. Są wśród nich głównie kobiety, dzieci i osoby słabsze.
Skąd bierze się przemoc? - Generalnie każdy człowiek, który używa przemocy, używa jej, bo nauczył się, że to działa - mówi Małgorzata Kulka ze Stowarzyszenia na rzecz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia".
Rozmówczyni Joanny Mielewczyk zauważa też, że "przemoc karmi się tajemnicą". - To, co utrzymuje przemoc, to jest niemówienie o niej. Jeżeli mówi się o przemocy, to tym samym zwiększa się szanse na zmianę sytuacji - tłumaczy.
Umiejscowienie Kampanii 16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy ze Względu na Płeć pomiędzy 25 listopada (Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet) i 10 grudnia (Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka) służy podkreśleniu faktu, że przemoc ze względu na płeć stanowi naruszenie międzynarodowych praw człowieka.
***
Tytuł audycji: Matka Polka Feministka
Prowadziła: Joanna Mielewczyk
Data emisji: 25.11.2014
Godzina emisji: 16.40
(iwo/fbi)