Spotkanie Brunona Schulza i Angelusa we Wrocławiu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Spotkanie Brunona Schulza i Angelusa we Wrocławiu
Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu, gdzie odbywa się Festiwal Brunona SchulzaFoto: Julo/Wikipedia Commons/ Domena Publiczna

- To, czym zajmuje się nagroda Angelus oraz Bruno Schulz Festiwal, to opowieść o życiu w dwóch totalitaryzmach. Wszystkie kraje, które biorą udział w konkursowym rozdaniu nagrody Angelusa, dotknęły obydwa totalitaryzmy - opowiada Irek Grin, kurator Europejskiej Stolicy Kultury 2016 w sekcji Literatura.

Posłuchaj

Bruno Schulz Festiwal i Angelus we Wrocławiu (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

- Nasze wydarzenie, które ma charakter literacki, jest festiwalem sztuk wszelakich, wszelkich opowieści - mówi Marcin Baran, dyrektor festiwalu Brunona Schulza i poeta.
Z kolei Wojciech Bonowicz - poeta i redaktor - wyjaśnia, że przed powołaniem nagrody, imię Angelus nie było w Polsce szeroko znane. - A to bardzo ważna postać dla historii i kultury, szczególnie tego regionu. Świetnie wykształcony XVII-wieczny lekarz, który stworzył wzorzec literatury mistycznej - mówi gośc Trójki.
Od tego roku dwa festiwale literackie spotykają się w czasie i są ze sobą programowo powiązane. Jesienne święto literatury we Wrocławiu rozpoczęło się 14 października.

Kultura w Polskim Radiu w serwisie You Tube >>>

W sobotę (25 października) poznamy laureata Literackiej Nagrody Europy Środkowej - Angelus - za książkę z obszaru Europy Środkowej, wydanej w języku polskim w poprzednim roku. Po raz pierwszy zostanie też wręczona Nagroda im. Natalii Gorbaniewskiej - do 2013 roku przewodniczącej jury Nagrody. Jeżeli Angelus znów (dotąd żaden polski pisarz nie otrzymał tej nagrody) zostanie przyznany książce przełożonej na język polski, to uhonorowany będzie także jej tłumacz. W finale Angelusa jest siedem książek z: Polski, Ukrainy, Rosji, Albanii, Słowacji i Czech (dwa tytuły).

Bruno Schulz jest patronem festiwalu, który zakończy się w niedzielę (26 października). Do Wrocławia zaproszony został m.in. pisarz z Izraela - Dawid Grossman, w twórczości którego patron wydarzenia odgrywa ważną rolę, podobnie jak Franz Kafka. W programie festiwalu jest 50 wydarzeń. W większości nie dotyczą one autora "Sanatorium pod Klepsydrą", pozostaje on jednak dla nich głównym punktem odniesienia. Wśród pisarzy, o których rozmawiamy w tych dniach, są: Julian Tuwim, Konstanty Ildefons Gałczyński, Gustaw Herling-Grudziński oraz Stanisław Vincenz.

Oba wydarzenia są osadzone w historii wielokulturowego Wrocławia - Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku oraz Światowej Stolicy Literatury UNESCO w latach 2016-2017.
W Klubie Trójki rozmawialiśmy o duchu literatury pogranicza, literatury obszaru Europy Środkowej. W rozmowie wziął udział również Szymon Kloska z Instytutu Książki.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą poprowadziła Barbara Marcinik.

Na "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 21.05 do 22.00.

(sm/mk)

Polecane