Jan Dworak: prace eksperckie nad opłatą audiowizualną na ukończeniu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jan Dworak: prace eksperckie nad opłatą audiowizualną na ukończeniu
Jan DworakFoto: Polskie Radio

- Nic już nie stoi na przeszkodzie, żeby podejmować decyzje polityczne, ale one są w rękach rządu, Sejmu i Senatu - zapewnia w radiowej Trójce Jan Dworak, przewodniczący KRRiT.

Posłuchaj

Jan Dworak przewodniczący KRRiTV m.in. o finansowaniu mediów publicznych (Trójka/Puls Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Jan Dworak przyznaje, że dość często jest pytany, kiedy będzie nowa ustawa o opłacie audiowizualnej i czy uda się ją przyjąć w parlamencie jeszcze w tej kadencji. - Staram się odpowiedzieć jak najlepiej, ale muszę przypominać oczywistą prawdę: gospodarzem tego jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - mówi gość "Pulsu Trójki" i dodaje: "Krajowa Rada jest ciałem eksperckim i bierzemy udział właśnie w takich pracach, a one są już na ukończeniu. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby podejmować decyzje polityczne, ale one są w rękach rządu, Sejmu i Senatu".

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy" "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zapewnia, że wśród zgłaszanych pomysłów w sprawie finansowania mediów jest ten, by opłata audiowizualna była niższa od obecnej. - Jeśli chodzi o przedsiębiorców, to będą oni płacili nie od każdego odbiornika, jak jest teraz, tylko w niedużej skali, od tego jak duża jest firma. (...) Dodatkową opłatą nie będą obciążone osoby samozatrudnione w jednoosobowej firmie - wyjaśnia Dworak i zapewnia, że jeśli chodzi zarówno o obywateli, jak i osoby prawne, to założenia są takie, że i jedni i drudzy będą płacili mniej. - Tych pieniędzy będzie więcej, bo opłata będzie powszechniejsza - dodaje Dworak.

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zauważa, że media publiczne mają być finansowane dzięki opłacie audiowizualnej, a nie przez stałą kwotę zapisana w budżecie. - To lepsze rozwiązanie, bo jak tłumaczy Dworak "media publiczne mają być oddzielone od władzy wykonawczej, bezpośredniej walki politycznej i od zarządzania krajem przez rząd, bo wtedy trudniej byłoby im pełnić podstawową rolę - być krytycznymi wobec rządzących"

Gość Trójki został także zapytany o wprowadzenie przepisów rozszerzających katalog imprez sportowych, które muszą być nadawane w systemie otwartym. Dworak wyjaśnił, że KRRiT wysłała już pismo w tej sprawie do Komisji Europejskiej, bo jest to kwestia prawa europejskiego, a nie krajowego. - Jesteśmy przekonani, że KE nie powie "nie" - zapewnia Dworak.

Rozmawiał Marcin Zaborski

iz/mp

Polecane