"Warszawa 1944". Międzynarodowy kontekst powstańczego zrywu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Warszawa 1944". Międzynarodowy kontekst powstańczego zrywu
Powstanie warszawskie (zdj. ilustracyjne)Foto: NAC

- Starałam się krok po kroku prześledzić Powstanie Warszawskie i okoliczności, jakie do niego doprowadziły. Czasami widać, jak splot kilku drobnych wydarzeń powoduje wielką katastrofę. Tak właśnie stało się w przypadku powstania - mówi w "Klubie Trójki" Alexandra Richie, autorka książki "Warszawa 1944. Tragiczne powstanie".

Posłuchaj

"Warszawa 1944". Międzynarodowy kontekst powstańczego zrywu (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Na polskim rynku ukazała się właśnie książka kanadyjsko-brytyjskiej badaczki dziejów Europy Środkowej - Alexandry Richie, poświęcona bohaterskiemu zrywowi sprzed 70 lat. To - obok "Powstania 44" Normana Daviesa - kolejna ważna napisana przez zagranicznego autora praca o wydarzeniu, które do dziś odciska się na kształcie Warszawy i na polskiej pamięci historycznej.

Książka bazuje m.in. na dokumentacji niemieckiej i brytyjskiej, ale także materiałach z archiwów prywatnych prof. Władysława Bartoszewskiego. Publikacja ta jest tym ciekawsza dla Polaków, że prezentuje spojrzenie na znaną nam historię oczami osoby życzliwej (i powiązanej dziś rodzinnie z Polską), ale jednocześnie zdystansowanej.

Serwis specjalny POWSTANIE WARSZAWSKIE >>>

W.A.B
W.A.B / mat. promocyjne

- Pierwszy raz usłyszałam o Powstaniu Warszawskim w 1987 roku, kiedy przyjechałam do Polski. Studiowałam wtedy w Niemczech Wschodnich, moja wiza nie pozwalała mi na powrót na Zachód, dlatego pojechałam do Polski. Byłam zafascynowana Warszawą, ludzie przed uniwersytetem rozdawali ulotki, co w Berlinie Wschodnim było nie do pomyślenia. Oczywiście uderzyło mnie, jak brzydka jest Warszawa, jak bardzo został zniszczona. Wtedy po raz pierwszy zadałam sobie pytanie: co wydarzyło się w tym mieście? - mówi Alexandra Richie.

- Starałam się umieścić Powstanie Warszawskie w kontekście II wojny światowej, szczególnie ostatniego roku jej trwania. To bardzo ważne z punktu widzenia zrozumienia wszystkich tragicznych wydarzeń - dodaje autorka tłumacząc, dlaczego tropy w książce prowadzą nie tylko do hitlerowskich Niemiec, ale także do Związku Radzieckiego i na Białoruś.

Alexandra Richie tłumaczy w książce m.in. co właściwie sprawiło, że Powstanie Warszawskie było zwalczane przez Niemców z zaciekłością absurdalną z militarnego punktu widzenia. Wyjaśnia także dlaczego - poza bezdyskusyjnie złą wolą Stalina - Armia Czerwona przyhamowało marsz na Zachód latem 1944 roku. Krytycznie ocenia postawę aliantów i błędy polskiego dowództwa.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, którą prowadził Jerzy Sosnowski.

Na "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 21.05 do 22.00.

(mk, ei)

Polecane