Co tak naprawdę może Parlament Europejski?
2014-07-08, 18:07 | aktualizacja 2014-08-12, 11:08
Parlament Europejski w nowym składzie właśnie zaczął pracę. W audycji "Europa od kuchni" sprawdziliśmy, jakie kompetencje ma ten organ Unii Europejskiej.
Posłuchaj
Parlament Europejski jest jedyną instytucją UE wybieraną w sposób bezpośredni, a także jednym z największych demokratycznych zgromadzeń parlamentarnych na świecie. Zasiada w nim 766 posłów, by reprezentować 500 mln obywateli UE. Są oni wybierani co pięć lat przez wyborców z 28 państw członkowskich.
W ciągu ostatnich dziesięcioleci Parlament Europejski systematycznie zdobywał coraz więcej uprawnień i obecnie odgrywa rolę współustawodawcy w prawie wszystkich dziedzinach prawa UE. Wraz z Radą zatwierdza lub zmienia wnioski Komisji. Nadzoruje także pracę Komisji oraz uchwala budżet Unii Europejskiej.
Wśród kompetencji Parlamentu Europejskiego są umowy międzynarodowe. - Czyli parlament wyraża zgodę na związanie się Unii większością umów o charakterze międzynarodowym - tłumaczy w audycji "Europa od kuchni" Agata Gostyńska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Parlament Europejski może też politycznie kontrolować inne instytucje. - Bo to przecież na forum parlamentu komisarze, ale też przewodniczący Komisji Europejskiej, zdają sprawozdanie ze swojej działalności i z realizacji założonego programu - mówiła Agata Gostyńska.
Więcej na temat działalności Parlamentu Europejskiego usłyszeć można w nagraniu audycji, którą przygotował i prowadził Ernest Zozuń.
Audycja powstała w ramach projektu Euranet Plus. "Euranet Plus - Europa od kuchni" w każdy wtorek o godz. 17.20.
(ei, mc)