Uwięzieni w mrokach internetu. Jak oswajać seniorów z siecią?
Jak osoby powyżej 50. roku życia wprowadzić na drogę internetu? W jaki sposób można pokazać, że może on w pozytywny sposób zmienić ich życie? O tym rozmawialiśmy w "Klubie Trójki".
Wszyscy uczestnicy kursów komputerowych dla osób dojrzałych przyznali, że tego rodzaju zajęcia znacznie poprawiają jakość ich życia
Foto: Glow Images/East News
- Próbujemy pokazać osobom powyżej 50. roku życia, jak internet może dać im dużego kopa w późnym okresie ich życia, jak może zapewnić im większą samodzielność i bezpieczeństwo, co jest bardzo pożyteczne w tym wieku - mówi Krzysztof Głomb, Prezes Stowarzyszenia "Miasta w internecie", pomysłodawca projektu Polska Cyfrowa Równych Szans.
Jak dodaje, Polska co roku traci 23 mld zł, ponieważ 10-milionowa grupa seniorów jest poza światem cyfrowym. - Kosztami jest np. konieczność utrzymania niezwykle drogiego aparatu urzędniczego, który udziela rozmaitych usług takim osobom. Są to również wydatki związane z ochroną zdrowia, gdzie wszystkie czynności muszą być wykonywane w papierowym obiegu dokumentów - wyjaśnia prezes.
- W Polsce jest obecnie około 2 700 "latarników", czyli wolontariuszy, którzy pomagają osobom starszym uzyskać samodzielność w posługiwaniu się internetem. W zajęciach, w których można nabyć podstawowe kompetencje, wzięło udział do tego pory ponad 180 tysięcy osób - mówi Celina Maciejewska, Latarniczka Polski Cyfrowej z Rawicza.
Zdaniem Celiny Maciejewskiej poważnym problemem jest to, że wiele starszych osób obawia się, że zepsuje komputer. - 80 proc. osób, z którym prowadzę zajęcia mają lęk, że go zepsują, choć nie ma takiego zagrożenia lub jest ono bardzo minimalne. Najważniejsze to przełamać tę pierwszą blokadę - mówi latarniczka.
13 milionów Polaków stanowi generację 50+. Spośród nich zaledwie 3 miliony korzystają z internetu. Czy to się da zmienić? W każdym razie, ktoś próbuje. To tak zwani Latarnicy Polski Cyfrowej, animatorzy programu Polska Cyfrowa Równych Szans. Ten ruch społeczny jest jednym z największych sukcesów polskiego społeczeństwa obywatelskiego ostatnich lat. Program PCRS jest realizowany przez Stowarzyszenie "Miasta w internecie" i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.
W ubiegły piątek odbył się w Warszawie Kongres Polski Cyfrowej. Zdecydował o tym, że program ten zostanie przedłużony do połowy 2015 roku. Rozpoczęła się również kampania społeczna "Zapal Cyfrową Latarnię".
W "Klubie Trójki" spotkaliśmy się z Celiną Maciejewską, Latarniczką Polski Cyfrowej z Rawicza oraz Krzysztofem Głombem, Prezesem Stowarzyszenia "Miasta w internecie", pomysłodawcą projektu Polska Cyfrowa Równych Szans. Posłuchaj całej audycji, którą poprowadził Dariusz Bugalski.
Na "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 21.05 do 22.00.
(sm/mp)