Słucham: Wolność - "Mamona"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Słucham: Wolność - "Mamona"
Grzegorz CiechowskiFoto: PAP/Marek Wachowicz

Rok 1998. - Ta piosenka jest śpiewana dla pieniędzy - śpiewał Grzegorz Ciechowski i zespół Republika. - Doskonale sobie przypominam, że kiedy ten utwór pojawił się na antenie, miałem wielką przyjemność rozmowy z Grześkiem o tej piosence właśnie - opowiada Piotr Baron.

Posłuchaj

Słucham: Wolność - "Mamona" (Do południa/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

- Czasem słyszę coś, z czym się nie zgadzam. Mianowicie, że to był żart Grzegorza Ciechowskiego. Uważam, że to bardzo poważna piosenka. Kiedy rozmawialiśmy z Grzegorzem, ja nie użyję tak ładnych słów jak on, ale powiedział: Piotrze przecież to jest tak, że niezależnie od tego czy grajek gra na weselu czy jest otoczony najnowocześniejszym sprzętem i przekazuje jakąś idee to finalnie sprowadza się to do tego, że w końcu musi z tego być kawałek chleba, herbaty, cukru, czasem innych przyjemności. Ta piosenka pokazuje dla mnie to, że Grzegorz był odważny. On potrafił powiedzieć rzecz, która być może dla części środowiska, być może dla części odbiorców jest bardzo niewygodna - mówi Piotr Baron .

Pieśni niepokornych - serwis specjalny Polskiego Radia >>>

Leszek Biolik ówczesny basista Republiki wspomina, że gdy powstawała płyta Republiki "Masakra", część piosenek była już nagrana. - Grzesiek postawił, z pełną premedytacją, zrobić numer, który będzie się odwoływał do starej Republiki. Lekko się tego tekstu wystraszyłem. Grzesiek była bardzo odważny w swoich deklaracjach. Czasem przekraczał czerwoną linię. Wiedział dlaczego to robi i dotykał różnego rodzaju tabu - mówi muzyk.

"Słucham: Wolność" - tu znajdziesz wszystkie odcinki cyklu Jana Niebudka >>>
Zdaniem Piotra Barona ta piosenka traktuje o tym, żeby "być" trzeba odrobinę "mieć". - To żaden wstyd. Dla mnie ona jest ważna, dlatego, że przez całe życie kieruję się zasadą, że trzeba ciężko pracować, żeby coś mieć. Ta piosenka częściowo o tym opowiada - podsumowuje.

Na cykl "Słucham: Wolność" zapraszamy od poniedziałku do piątku o godz. 9.20. Zakończy się on specjalnym podsumowaniem 4 czerwca, czyli dokładnie w 25. rocznicę rozpoczęcia historycznych wyborów.

(mp)

Polecane