Słucham: Wolność - "Sorry Polsko"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Słucham: Wolność - "Sorry Polsko"
Maria Peszek podczas koncertu trasy "Męskie Granie" w Chorzowie Foto: D. Kramski / LIVE/ www.facebook.com/MeskieGranie

- Wizja patriotyzmu przedstawiona w tej piosence jest prawdopodobnie bliska wielu młodym ludziom - mówi o kontrowersyjnym utworze Marii Peszek "Sorry Polsko" dziennikarka muzyczna Trójki, Agnieszka Szydłowska.

Posłuchaj

Maria Peszek i Agnieszka Szydłowska o piosence "Sorry Polsko" (Słucham: Wolność/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Na czym polega patriotyzm przedstawiony przez Marię Peszek? - Polega po prostu na tym, żeby dbać o to, co się ma. Chodzi też o to, aby być obywatelem doceniającym takie codzienne rzeczy, jak przysłowiowe kasowanie biletu czy też udział w wyborach. Słowem: działanie, a nie spełnianie się w szumnych deklaracjach - mówi Agnieszka Szydłowska.

Piosenka "Sorry Polsko" pochodzi z wydanego w 2012 roku albumu "Jezus Maria Peszek". Płyta okazała się bardzo kontrowersyjna, między innymi przez wyraziste teksty Marii Peszek.

"Słucham: Wolność" - tu znajdziesz wszystkie odcinki cyklu Jana Niebudka>>>

- Ta płyta jest krzykiem. Te teksty są dużo bardziej krzyczące niż wszystko, co dotąd zrobiłam. Nie ma wielu gier słownych, które były moim znakiem rozpoznawczym, nie ma delikatności, nie ma meandryczności. Wszystko powiedziane jest dużo bardziej wprost - opowiadała w Trójce Maria Peszek po wydaniu płyty.

Agnieszka Szydłowska dodaje natomiast, że artystka rozzłościła albumem wiele osób. - Bo oto dziewczyna stanęła na scenie i powiedziała, że chce decydować o tym, czy będzie matką, czy nie. Chce zdecydować kiedy umrze, chce po swojemu odczytywać swoją polskość. Słowem: nazbyt wyraziście dla wielu określa swój stosunek do rzeczywistości. Moim zdaniem Maria Peszek tą płytą wyraziła siebie jako wolnego człowieka - mówi Agnieszka Szydłowska.

Sama Maria Peszek przyznała, że ma odwagę biorącą się z poczucia wewnętrznej wolności i niezależności. - I chyba to, co najbardziej drażni ludzi w Marii Peszek, to jest właśnie moja niezależność - dodała artystka.

Na cykl "Słucham: Wolność" zapraszamy od poniedziałku do piątku o godz. 9.20. Zakończy się on specjalnym podsumowaniem 4 czerwca, czyli dokładnie w 25. rocznicę rozpoczęcia historycznych wyborów.

(ei/mc)

Polecane