Ruch to zdrowie. Nawet po srogiej zimie?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ruch to zdrowie. Nawet po srogiej zimie?
Foto: Glow Images/East News

Nasz organizm po zimie jest słaby i warto o tym pamiętać w czasie pierwszych słonecznych dni. W czasie chłodnych miesięcy inaczej jemy i przyzwyczajamy się do innych warunków, co wpływa na nasz stan zdrowia i kondycję fizyczną.

Posłuchaj

Jak o siebie dbać po zimie? (Instrukcja obsługi człowieka/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Grażyna Dobroń przypomina, że zimą kumulują się w naszym ciele toksyny, które łączą się z minerałami, co sprawia, że potrzebujemy większej ilości tych ostatnich. Kolejnym czynnikiem niekorzystnie wpływającym na nasz stan zdrowia jest brak ruchu. Zatem, by wejść w wiosnę z radością i zdrowiem, warto posłuchać kilku porad specjalistów.
- Jeszcze nie czas na zakładanie lekkiej kurtki i lekkich butów, bo nie jest jeszcze wiosna – mówi Basia Tworek, nauczycielka jogi. Poleca ona, by dbanie o siebie zacząć od najprostszych czynności jak np. poranne wstawanie. Nie służy nam szybkie wyskakiwanie z łóżka "niczym kózka”, bo lepiej się przeciągnąć, ziewać niczym kot.
Więcej rozmów na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>>
Kolejna rada dotyczy spacerów, na które najczęściej nie mamy czasu. Basia Tworek podpowiada, że dobrym pomysłem będzie wysiadanie przystanek wcześniej, by organizm przyzwyczajał się do ruchu. - Ważne, żeby to było codziennie. Proponuję też ustalenie rytuału tańca do ulubionej piosenki, wracania do przyjemności, płynącej z ruchu w tak delikatny sposób jak to robią zwierzęta - poleca Basia Tworek.
Co można zrobić w przypadku, gdy nie możemy się zmotywować do ćwiczeń lub uprawiania sportów? – Mam taką roboczą receptę, by dać sobie 15 minut: ubieram się i wychodzę na spacer. Na początku trzeba przejść przez etap pewnej ociężałości, zaś po 15 minutach ruchu i oddychania poczujemy jak jest przyjemnie, mamy coraz większą ochotę, by pójść dalej – zachęca joginka.
Jak dodaje fakt, że dobrze reagujemy na ruch, związany jest z naszą chęcią zrzucenia zastojów po zimie. Bywa jednak i tak, że przemęczenie sprawia, że lepiej wrócić do domu, wziąć gorącą kąpiel, zjeść czekoladę i położyć się do łóżka, by dać organizmowi czas na regenerację. - Najlepiej szukać sposobu, który jest dla nas najlepszy - podkreśla Basia Tworek.
Na "Instrukcję obsługi człowieka" zapraszamy od poniedziałku do czwartku o godz. 11.15.

(sm, ei)

Polecane