Soczi 2014. Wystartowały Zimowe Igrzyska Olimpijskie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Soczi 2014. Wystartowały Zimowe Igrzyska Olimpijskie
Polska reprezentacja podczas ceremonii otwarcia Igrzysk w SocziFoto: EPA/BARBARA WALTON

Tym razem zostały zorganizowane w Rosji. Ich uczestnicy będą rywalizować w 15. dyscyplinach, w niemal 100. konkurencjach sportowych. Rozpoczęły się 22. Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi, które potrwają do 23 lutego. Znicz w Soczi zapalili wspólnie Irina Rodnina i Władisław Trietjak

Posłuchaj

Soczi 2014. Startują Zimowe Igrzyska Olimpijskie - relacja Michała Gąsiorowskiego i Tomasza Gorazdowskiego cz. 2 (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
+
Dodaj do playlisty
+

Dwuipółgodzinny spektakl na otwarcie igrzysk olśnił świat. - To będzie wizytówka Rosji, podróż w głąb jej historii, od średniowiecza, poprzez carat aż po XX wiek - zapowiadał przed ceremonią jej producent Konstantin Ernst. Czy to się udało? - Tak, było bardzo spektakularnie - relacjonowali zgodnie specjalni wysłannicy Trójki na Igrzyska w Soczi Michał Gąsiorowski i Tomasz Gorazdowski. W studiu na Myśliwieckiej w Warszawie gościem Kuby Strzyczkowskiego był senator Andrzej PersonDziennikarze zaapelowali do kibiców. - Nie bądźmy tak bardzo radykalni w ocenie naszych sportowców: gdy tylko zdobędą medal to jest fantastycznie, a gdy go nie ma to jest katastrofa. Kibicujmy wszystkim. O to chodzi w idei Igrzysk - mówili.

Trójka w Soczi. Relacje, wywiady, komentarze>>>

Tradycyjną formułę: "Igrzyska uważam za otwarte" wygłosił prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin. Zimowa olimpiada jest organizowana co cztery lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski MKOI. Należy do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich jest uznawane za najbardziej prestiżowe osiągnięcie w dziedzinie sportu.

Ceremonię otwarcia na stadionie "Fist" oglądało prawie 40 tysięcy widzów. Na trybunie honorowej zasiedli gospodarze Igrzysk: prezydent Rosji Władimir Putin i prezydent Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach. Ponad półtorej godziny trwał przemarsz 88 reprezentacji olimpijskich. Kibice szczególnie gorąco, oprócz ekipy rosyjskiej, powitali reprezentacje krajów, które liczą się w zimowych sportach. Brawa zabrzmiały na trybunach, gdy maszerowali Polacy, Amerykanie, Kanadyjczycy i Norwegowie.

W zawodach łącznie wystartuje 5 i pół tysiąca zawodników z 80 krajów, wśród nich najwięcej Amerykanów - 230. Rosjan będzie 223, a Polaków - 59. Uczestnicy Olimpiady w Soczi będą rywalizować ze sobą w 98. konkurencjach 15. dyscyplin sportu. Będzie to o 12 konkurencji więcej niż cztery lata wcześniej w Vancouver. Dochodzą między innymi skoki narciarskie kobiet i rywalizacja drużynowa w narciarstwie figurowym.

Więcej informacji znajdą Państwo w

Organizatorzy spodziewają się, że do Soczi przyjedzie niemal 4 miliony gości, a w telewizji olimpiadę obejrzy ponad 3 miliardy osób. Igrzyska będą obsługiwane przez 11 tysięcy pracowników stacji radiowych i telewizyjnych z całego świata. Nad bezpieczeństwem sportowców i kibiców będzie czuwać ponad 200 tysięcy funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa, policji, wojska, służb ratowniczych i wolontariuszy.

Trójka był w Soczi przed olimpiadą. "Miasto zmienia się z tygodnia na tydzień" >>>
Udział w inauguracji Olimpiady w Soczi zapowiedziało ponad 40 szefów państw i rządów, między innymi Holandii, Norwegii, Ukrainy, Japonii i Turcji, a także organizacji międzynarodowych, w tym sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun. Wielu przywódców Zachodu, w tym Barack Obama, Francois Hollande, Joachim Gauck, Angela Merkel i David Cameron, postanowiło jednak nie jechać do Soczi, ze względu na łamanie praw człowieka i prześladowanie opozycji w Rosji.
Pierwsze Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1924 roku w Chamonix we Francji, ostatnie w Vancouver w Kanadzie. Podczas Olimpiady w Chamonix w 16 konkurencjach w 6 dyscyplinach rywalizowało 314 zawodników z 19 krajów. Wśród nich było 13 kobiet. Dla porównania, w Vancouver było 2762 zawodników, w tym 1102 kobiety. Pochodzili oni z 82 krajów - była to największa w historii zimowych igrzysk olimpijskich liczba reprezentacji narodowych, walczących w 86 konkurencjach w 15 dyscyplinach.
W historii zimowych igrzysk olimpijskich Polacy zdobyli czternaście medali: dwa złote, sześć srebrnych i sześć brązowych. W 1972 roku w Sapporo Wojciech Fortuna triumfował w skokach narciarskich na dużej skoczni, a w 2010 roku Justyna Kowalczyk zwyciężyła w biegu na 30 kilometrów techniką klasyczną w Vancouver.

(PAP/IAR/mp)

Polecane