Biskupi u papieża Franciszka. Czy polski Kościół czeka zmiana?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Biskupi u papieża Franciszka. Czy polski Kościół czeka zmiana?
Papież Franciszek podczas mszy św. w Watykanie Foto: PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Ad limina Apostolorum (dosłownie: do progów apostołów) - tak nazywa się specjalna wizyta, którą co jakiś czas składają papieżowi biskupi z danego kraju. W lutym do Watykanu pojechali polscy biskupi. W audycji "Znaki zapytania" pytaliśmy, czy papież Franciszek zmieni polski Kościół?

Posłuchaj

Czy polski Kościół czeka zmiana? (Znaki zapytania/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Wizyta Ad limina jest też wymianą doświadczeń. Biskupi odwiedzają różne Kongregacje i Rady Papieskie, aby podzielić się własnymi obserwacjami i refleksjami na temat kondycji współczesnego Kościoła. Czego należy się spodziewać po 8-dniowej wizycie polskiego episkopatu w Watykanie i czy papież będzie strofował polskich hierarchów?

Kardynał Kazimierz Nycz przyznał, że ma dzieję, iż spotkanie w Watykanie wskrzesi w polskich biskupach zapał do głoszenia Ewangelii na wzór Franciszka. - Papież niezwykle mocno przypomina, że jesteśmy odpowiedzialni za wszystkich, czyli także tych, którzy do Kościoła sami już nie przyjdą (…). Niewątpliwie on głosi Ewangelię w kontekście smutków współczesnego świata, ale nie głosi smutków w kontekście Ewangelii. Myślę, że to bardzo istotny wydźwięk - mówił kardynał Nycz.

Inni biskupi przyznają, że hierarchom m.in. potrzebna jest pewna zmiana nastawienia i myślenia o Kościele. Każdy biskup - zdaniem rozmówców Marcina Gutowskiego - musi mieć świadomość, że "nie jest panem, czy księciem, ale jest pasterzem i ma się troszczyć o wiernych".

Więcej odpowiedzi na intrygujące pytania na stronie audycji "Znaki zapytania">>

Czy zatem papież Franciszek może upomnieć Polaków? Wiceszef Katolickiej Agencji Informacyjnej Tomasz Królak wątpi w taki scenariusz przypominając, że papieże nie są "bezdusznymi nadzorcami". - Zresztą dla papieża Franciszka właśnie otwarcie się i miłosierdzie jest bardzo ważne. Z pewnością biskupi i cały Kościół powinni wziąć sobie do serca słowa papieża o niebezpieczeństwie stagnacji. Chodzi o zajmowanie się Kościoła samym sobą i swoją strukturą, zamiast autentycznymi problemami wiernych - mówił Tomasz Królak.

Błażej Strzelczyk z "Tygodnika Powszechnego" podkreślał natomiast, że papież Franciszek reformuje Kościół inaczej, niż jego poprzednicy. - On nie robi zmian administracyjnych, nie ma specjalnych dokumentów, ale skupia się na mentalności. To oczywiście jest bardzo trudne. A czy zmieni polskich biskupów? Wydaje się, że będzie ciężko. Ale pamiętajmy, że Kościół to nie tylko biskupi, a także wierni - dodał Błażej Strzelczyk.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której znaleźć można więcej głosów na temat przyszłości polskiego Kościoła.

W "Znakach zapytania" sprawdziliśmy także ile kosztuje bezinteresowna pomoc oraz gdzie raki zimują. Program przygotował Marcin Gutowski.

(ei/ag)

Polecane