Przystępnie o skomplikowanych tematach. Ruszył konkurs "Popularyzator Nauki"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Przystępnie o skomplikowanych tematach. Ruszył konkurs "Popularyzator Nauki"
Edukacja od najmłodszych lat w Centrum Nauki KopernikFoto: Shutterstock/Olesia Bilkei

Wystartowała kolejna, dziewiętnasta już edycja konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez Fundację Polskiej Agencji Prasowej. Do 17 września do nagród zgłaszać można kandydatury osób lub instytucji, które sprawiają, że nauka staje się dla nas bardziej zrozumiała.  

  • Konkurs organizowany jest od 2005 r. przez serwis Nauka w Polsce, wydawany przez Fundację Polskiej Agencji Prasowej ze środków programu "Nauka dla Społeczeństwa" Ministerstwa Edukacji i Nauki.
  • Wśród dotychczasowych laureatów konkursu są między innymi prof. Jerzy Vetulani, ks. prof. Michał Heller i dr Paweł Grzesiowski.
  • W Polsce odbywa się coraz więcej festiwal i pikników naukowych. Przybywa też placówek edukacyjnych na wzór warszawskiego Centrum Nauki Kopernik.

Nauka podana w zrozumiały sposób

Popularyzator nauki to osoba nie tylko kompetentna w swojej dziedzinie, ale także umiejąca dzielić się swoją wiedzą z innymi. Popularyzatorem nauki, moim zdaniem, jest każdy, kto próbuje przełożyć trudny język naukowy, trudne pojęcia, na przykład w moim przypadku medyczne, na język zrozumiały dla wszystkich – uważa laureat konkursu Paweł Grzesiowski, ekspert do spraw profilaktyki i leczenia zakażeń.

Dyplomowanym "Popularyzatorem Nauki" jest Stanisław Łoboziak, z wykształcenia biolog molekularny, absolwent Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Podczas pandemii założył w serwisie YouTube kanał "Okiem biologa", który zdobył wielką popularność. Zajmuję się społecznym zaangażowaniem w naukę i najzwyczajniej interesuje się biologią. Rozwijam swoje pasje, a przy okazji opowiadam o nich innym – mówi Łoboziak.

Polacy lgną do nauki

Popularyzatorów nauki jest w Polsce coraz więcej, o czym świadczy liczba konkursowych zgłoszeń. Na początku było ich kilka do kilkunastu rocznie, dziś zdarza się, że jest och ponad sto. Coraz częściej organizowane są też w naszym kraju różnego rodzaju festiwale nauki, pikniki naukowe czy noce naukowców. Cieszą się one ogromnym powiedzeniem.

Przybywa również placówek popularyzujących naukę. Jedną z najbardziej znanych jest warszawskie Centrum Nauki Kopernik, będące kopalnią wiedzy z różnych tematów. Zostało ono zresztą honorowane w poprzednich edycjach konkursu "Popularyzator Nauki". – Owszem, ma ono znakomitą renomę, ale tego typu centrów pojawia się w Polsce coraz więcej. To już jest inny poziom, nie mieliśmy tego dwadzieścia lat temu. Znakomicie, że takie rzeczy się pojawiają – twierdzi przedstawicielka organizatora konkursu.

Nauka niejedno ma imię

Do konkursu "Popularyzator Nauki" zgłaszać można samego siebie lub inną osobę, medium czy instytucję. Dziedzina naukowa nie ma znaczenia – nagradzani byli już m.in. astronomowie, matematycy, biologowie i historycy. Zgłoszenia przyjmowane są do 17 września, a nagrody zostaną przyznane w pięciu kategoriach: naukowiec, animator, zespół, instytucja oraz media.

Posłuchaj

4:02
Ruszył konkurs "Popularyzator Nauki" (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też: 


***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Michał Żołądkowski
Autor materiału: Jacek Frentzel
Data emisji: 31.07.2023
Godzina emisji: 9.44

kc

Polecane