26. Piknik Naukowy Polskiego Radia i CN Kopernik: fascynująca nauka, odkrycia i tajemnice świata wokół nas

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
26. Piknik Naukowy Polskiego Radia i CN Kopernik: fascynująca nauka, odkrycia i tajemnice świata wokół nas
26. Piknik Naukowy Polskiego Radia i CN KopernikFoto: PAP/Rafał Guz

26. edycja Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik na PGE Narodowym spotkała się z ogromnym zainteresowaniem: w sobotę odwiedziło go kilkadziesiąt tysięcy osób. Największym powodzeniem cieszyła się jak zwykle strefa eksperymentów, ale w innych rejonach też było tłoczno. Podsumowujemy tę jedyną w swoim rodzaju popularno-naukową imprezę.

  • Tegoroczna, 26. Edycja Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik odbywała się pod hasłem "Rewolucje naukowe", nawiązując do obchodzonej w tym roku 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika
  • Na żywo z Pikniku Naukowego nadawał radiowa Trójka, która miała tam swoje stanowisko. Dzięki temu wszyscy chętni mogli zobaczyć i poznać radiową "kuchnię"

Poznać i zrozumieć świat wokół nas

Wydarzenie organizowane przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik pozwoliło przyjrzeć się kamieniom milowym w rozwoju nauki. Wzięło w nim udział ponad stu wystawców z Polski i z zagranicy, a organizatorzy przygotowali wiele stanowisk umożliwiających poznawanie fascynujących zjawisk, nowych odkryć i wynalazków.

– Nauka to jest tak naprawdę narzędzie do odkrywania wszystkiego, co jest dookoła nas. Dzięki nauce możemy znaleźć inne planety, na których jest życie, poznać stare, obce cywilizacje i zrozumieć, jak działa wszystko, co dzieje się wokół nas – tłumaczy Nikola Bukowiecka z Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego.

– Najbardziej mi się podobało stanowisko Politechniki Śląskiej: było angażujące, ciekawe. Były eksperymenty, których nie było gdzie indziej – ocenia jedna ze zwiedzających.

Drony, zielona ściana i DNA

– Bez przerwy nas odwiedzają, otaczają: a to dzieci przyjdą, a to dorośli pytają. Jesteśmy okupowani cały czas – mówi z uśmiechem pan Jacek ze stanowiska Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska SGGW w Warszawie, gdzie można było zobaczyć, jak i dlaczego działają kamera termowizyjna oraz kolumna filtracyjna, a także dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na temat dronów. – Pokazujemy rośliny w hydroponice, mamy zieloną ścianę, pokazujemy również rozmnażanie roślin in vitro. Ciągle kręci się wokół nas mnóstwo osób, więc muszę powiedzieć, że zainteresowanie rzeczami, które przygotowaliśmy w tym roku, jest duże – potwierdza Emilia Czumaj z Koła Naukowego Ogrodników SGGW.

– W sumie to mama nas zaciągnęła – przyznaje młody człowiek spotkany na Pikniku. Ale nie jest tą wycieczką rozczarowany: – Widzieliśmy, jak wygląda DNA, o biologii dużo rozmawialiśmy – opowiada.

Zobaczyć radio na żywo

Swoje miejsce na Pikniku Naukowym miała również radiowa Trójka. Stamtąd nadawała audycję na żywo, w czasie której otwarte studio odwiedziło kilku znakomitych gości. Bartas Szymoniak, były wokalista grupy Sztywny Pal Azji i twórca własnego stylu beatrock, prowadził warsztaty z beatboxu, a pod jego okiem (i uchem) każdy mógł spróbować swoich sił w dziedzinie rytmicznego tworzenia dźwięków.

Z kolei Robert Korzeniowski, który przybył z żoną Justyną, przekonywał o korzyściach płynących z regularnej aktywności fizycznej. – Wystarczy chodzić dynamicznie przez 10 minut dziennie i to wpływa na spowolnienie degeneracji telomerów, które odpowiadają za replikację tkanek – tłumaczył, powołując się na badania naukowców z Uniwersytetu w Leicester.

Przeczytaj także


Posłuchaj

2:41
26. Piknik Naukowy PR i CNK na PGE Narodowym: fantastyczna zabawa w odkrywanie świata nauki (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Bartosz Bielecki
Data emisji: 29.05.2023
Godzina emisji: 11.42

pr

Polecane